Alo Raun. Foto: Scanpix

EPLi arvamustoimetuse juhataja viimatine repliik sobib keelepruugi poolest anonüümsesse kommentaariumisse, mitte EPL-i esilehele. Et avalikus debatis lugupidavat sõnakasutust nõuda, tuleb ise esmalt olla lugupidav, kommenteerib Oto Tuul.

Eilses "kiirrepliigis" nimetab Eesti Päevalehe arvamustoimetuse juhataja Alo Raun ametist lahkuvat maaeluministrit Mart Järvikut „ekretiiniks", väidab et tema lahkumise hinnaks oli muuhulgas ametist lahkuva kantsleri Illar Lemetti pea ja nõuab siseminister Mart Helme ametist lahkumist. Ainult siis saavat „õigluse taas enam-vähem jalule" ja tekiks võimalus, et Jüri Ratas polegi „puudel EKRE valitsuses".

Pärast hetkelist toibumist tekib sellist verbaalset purtsatust lugedes küsimus, kas arvamustoimetuse juhataja (!) Raun avaldas kogemata anonüümse kommentaarina mõeldud teksti Eesti Päevalehes?

Kas tõesti on arvamustoimetuse juhatajale leheveergudel kohane, normaalne keelepruuk ministriametit täitnud poliitikute „ekretiinideks" ja „puudliteks" nimetamine, jutt kellegi pea hinnast ja ettekujutatud poliittehingute alusel ministri tagasiastumise nõudmine?

EKRE poliitikuilt võib samalaadset retoorikat oodata, nad on ikkagi poliitikud ja pealegi populistid – mitte et see halb oleks, kõik poliitikud on rohkem-vähem populistid – kuid kas isegi EKRE on kunagi nii vaimuvaest sildistamist rakendanud? Rauni puhul pole aga tegemist poliitiku, vaid ajakirjanikuga, kes peaks ühes Eesti suuremas ajalehes töötades ju ometi taotlema erapooletust ja objektiivsust? Samuti ei üllataks selline retoorika anonüümses kommentaariumis, aga tegu on ju ometi peatoimetaja repliigiga EPL-i esilehel?

Sama mõistetamatu on Rauni nõue Helme ametist tagandamiseks. Mille alusel? On Helme rikkunud seadust või ametikohustused täitmata jätnud? Arvamustoimetuse juhatajalt ootaks põhjendatud arvamusi. Ülejäänud peaks avaldamata jätma.

Ma ei kujuta ette, milline seakisa läheks lahti kui näiteks Objektiivi peatoimetaja Markus Järvi kutsukus mõnda ajakirjanikku, näiteks Alo Rauni, „leheneegriks" ja nõuaks tema tagandamist juhataja kohalt kuna SAPTK kaebused EPL-i vastu on Pressinõukogus kinnitust leidnud ja seetõttu pole Raunil pärast sellist fopaad enam „puutumatust".

Seejuures kritiseerida valitsuserakonna sensatsioonilist kõnepruuki on eneseteadmatu silmakirjalikkuse tipp. Et nõuda avalikus debatis lugupidavat sõnakasutust, tuleb ise esmalt olla lugupidav, ka ideoloogiliste oponentide vastu.