Suurem osa ebaseaduslikest immigrantidest on alla kolmekümne viie aastased noored mehed. Foto: Scanpix/AFP

PEW Uurimiskeskuse 13. novembril üllitatud raportist selgub, et 2017. aastal elas Euroopa Liidus ja Euroopa Majanduspiirkonnas 3,9 kuni 4,8 miljonit illegaalset immigranti.

Uuringus määratleti illegaalne immigrant "välismaalasena, kes on riiki sisenenud ebaseaduslikult, kelle riigis olemise luba on aegunud, kellel on kästud riigist lahkuda ja kelle asüülitaotlused on läbivaatamisel," vahendab iirimaine uudisteportaal thejournal.ie.

Pew leidis, et illegaalsete immigrantide hulk saavutas Euroopas tipu 2016. aastal, kui Euroopa Liidus ja Euroopa Majanduspiirkonnas (Šveits, Liechtenstein, Norra ja Island) elas kokku vahemikus 4,1–5,3 miljonit ebaseaduslikku sisserändajat.

2017. aasta seisuga oli 30 protsenti immigrantidest Aasia–Vaikse ookeani, sealhulgas Afganistani, piirkonnast.

Järgmine suurim grupp – 23 protsenti – immigrante on pärit euroliidu või Majanduspiirkonnaga mitte liitunud Euroopa riikidest.

21 protsenti ebaseaduslikest sisserändajatest on pärit Põhja-Aafrikast ja Lähis-Idast. 17 protsenti on pärit Sahara alusest Aafrikast ja 8 protsenti Ameerikatest.

Ebaseaduslikud immigrandid jaotuvad ebaühtlaselt

Ebaseaduslikke immigrante elas 2017. aastal kõigis Euroopa riikides, kuid suurim osa, ligikaudu pool ebaseaduslikest immigrantidest, ründas Saksamaad ja Ühendkuningriiki.

Märkimisväärne osa ebaseaduslikest immigrantidest elas veel Prantsusmaal ja Itaalias.

Prantsusmaa vähene ebaseaduslike immigrantide hulk tuleneb suuresti sellest, et riigi seaduste kohaselt saab mõned aastad riigis ebaseaduslikult viibinud inimene seal elamisloa, seletab anomaaliat Pew.

Itaalia on suure hulga Euroopat ründavate illegaalsete immigrantide esimene peatus ja seal elas neid uuringus käsiteldud perioodil ligikaudu 700 000.

Neljas riigis – Ühendkuningriigis, Saksamaal, Prantsusmaal ja Itaalias – elab kokku rohkem kui kaks kolmandikku (70%) Euroopa illegaalsetest immigrantidest

Suurem osa ebaseaduslikest immigrantidest oli 2017. aasta seisuga elanud Euroopas vähem kui viis aastat ja umbes pooled neist ootasid asüüliotsust.

Valdav osa ebaseaduslikest immigrantidest on alla 35-aastased mehed, kes on Euroopasse tunginud viimase viie aasta jooksul. Pooled ebaseaduslikud immigrandid tulid Euroopasse asüülitaotlemistahtmisega.

Ebaseadusliku immigratsiooni pooldajad – erinevad "inimese õigusi" kaitsvad organisatsioonid (Rahvusvaheline Amnestia, Inimõiguste Valvur jne) ja inimkaubitsejatest mittetulundusühendused – väidavad, et kuna ebaseaduslikke immigrante on alla ühe protsendi Euroopa Liidu ja Majandusühenduse rohkem kui 500 miljonist elanikust, siis ei kujuta need endast probleemi.

Samas on tuvastatud, et Ühendkuningriigis elas 2017. aastal kuni 23 000 džihadisti.

Käesoleval aastal on Inglismaal ja Walesis rekordeid purustavas noakuritegude hulgas – mille toimepanijad on rassiliselt ja usutunnistuselt üpris üheülbased – kannatada saanud üle 44 000 inimese.

Ühendkuningriigis on ajakirjanduse üks meelisteemasid vägistamisdžihaad ja pea iga päev jõuavad avalikkuse ette järjekordsed õudused, mida Lähis-Ida, suuremas osas Pakistani, päritolu moslemimehed on toime pannud alaealiste valgete tüdrukute vastu ja kuidas poliitkorrektne võim on üritanud neid kuritegusid kinni mätsida.

Rootsis lastakse iga nädal maha mõned inimesed, õhku on lennanud päris palju maju ja pealinnas saavad granaadiplahvatustes pihta tavainimesed. Väidetavalt on riigis üle viiekümne immigrantide poolt vallutatud piirkonna, kuhu Rootsi riigi võimuesindajatel asja ei ole.

Moslemid rüvetavad kirikuid üle Euroopa ja ainuüksi Prantsumaal on kannatada saanud rohkem kui 700 kirikut.

Toimetas Karol Kallas