Varro Vooglaid ja Markus Järvi vaatlevad saates "Fookuses" paanikat, mille kutsus esile justiitsminister Urmas Reinsalu toetus kooseluseaduse tühistamisele nii sotsialistides kui suuremate väljaannete juhtkirjades. Lisaks käsitletakse Jevgeni Ossinovski plaani laiendada võrdse kohtlemise seaduse kohaldusala, mis tooks endaga kaasa muu hulgas homoseksuaalide majutamisest keelduvate ettevõtjate represseerimise ja kasvava surve kodanike südametunnistuse vabadusele.
Hiljuti teatas Urmas Reinsalu juhitud justiitsministeerium, et valitsusele tehakse ettepanek toetada Konservatiivse Rahvaerakonna algatatud kooseluseaduse kehtetuks tunnistamise seaduse eelnõu. Reinsalu avaldus kutsus esile paanilise reaktsiooni sotsialistide leeris. Oma pahemliberaalset kallutatust demonstreerisid järjekordselt ka Postimees ja Eesti Päevaleht juhtkirjades, kus tauniti Reinsalu avaldust ja nimetati seda juba klassikaks saanud leksikas lõhestamiseks ja populismiks.
Vooglaid ja Järvi kommenteerivad veel kord kooseluseaduse lõputut mülgast, mille eest peavad nende sõnul otsese vastutuse võtma need, kes selle seaduse omal ajal teadlikult ühiskonda lõhestades ja rahvale valetades ilma rakendusaktideta läbi surusid – sotsid, Reformierakond ja osa Keskerakonnast.
Ilmsiks on tulnud ka Jevgeni Ossinovski ja (Markus Järvi hinnangul) riigi rahadega pahemliberaalse mõttekojana toimiva sotsiaalministeeriumi plaan laiendada võrdse kohtlemise seaduse kohaldusala, kus rakendatakse ammu tuntud taktikat: teiste vähemuste kilbile tõstmise kaudu kehtestada homoideoloogiline surve tavalistele kodanikele ja ettevõtjatele, kellelt hakatakse sotside plaani kohaselt karistuse ähvardusel nõudma muu hulgas homoseksuaalide majutamist kodumajutuses.
Vooglaid ja Järvi osutavad mitmele juhtumile, kus analoogilistele seadustele tuginedes on Euroopas, USA-s ja Kanadas represseeritud teenusepakkujate ja ettevõtjate südametunnistuse vabadust.
Üheks näiteks on Suurbritannia võõrastemaja omanikud Peter ja Hazelmary Bull, kes keeldusid 2008. aasta septembris pakkumast majutust Martyn Hallile ja tema tsiviilpartnerile Steven Preddyle. Peagi said ettevõtjad tunda erinevuse rikastavat jõudu. Bristoli maakonna kohus määras vanapaarile homoseksuaalsete klientide solvamise eest 3600 naelsterlingi suuruse trahvi. Edasiste kohtuvaidluste käigus olid Bullid sunnitud maha müüma oma maja, et katta kohtukulusid.
"Väide, nagu kooseluseadus ja võrdse kohtlemise seaduse muudatused ei mõjutaks ühiskonna enamust, on seega lihtsalt vale," tõdevad Järvi ja Vooglaid "Fookuses".
Vaadake lisa videost!
Eesti Kirikute Nõukogu: võrdse kohtlemise seaduse muudatused pole kooskõlas põhiseadusega