Illustratsioon: Bigstockphoto.com

Euroopa Liidu juhtriigis Saksamaal hakatakse alates uuest aastast ellu viima möödunud aasta juunis vastu võetud ja oktoobris jõustunud seadust, mis näeb kuni 50 miljoni euro suuruse trahvi ähvardusel ette vihakõne, võltsuudiste ja illegaalse sisu kärme kõrvaldamise sotsiaalmeedia platvormidelt.

Seadus, mis saksa keeles kannab nime Netzwerkdurchsetzungsgesetz, puudutab rohkem kui kahe miljoni liikmega sotsiaalmeedia võrgustikke ja lehekülgi, mille haldajad peavad kaebusele reageerima 24 tunni jooksul. Keerulisemaid kaasuseid on aega menetleda kuni nädal.

Sotsiaalmeedia firmadel oli aega kuni 2017. aasta lõpuni end seaduse nõuete täitmiseks valmis seada.

Seadus koostati peamiselt Facebooki, Twitterit ja YouTube'i silmas pidades, kuid ilmselt ei jää kõrvale ka sellised platvormid nagu Reddit, Tumblr, venelaste VK, Vimeo ja Flickr.

Väidetavalt on Facebook palganud Saksamaal sadu töötajaid, kes hakkavad vihakõnet jms sisaldavate postituste kohta laekunud kaebusi läbi vaatama.

"Seadus on tekitanud Saksamaal vastakaid tundeid ja mõnedel hinnangutel võib see kaasa tuua järeltsensuuri ning piirangud sõnavabadusele. Saksa seadus on kõige ekstreemsem näide valitsuste ja reguleerijate püüdest hoida ohjes sotsiaalmeedia firmasid," nendib BBC.

Ka Euroopa Komisjon on välja andnud oma juhised vaenuavalduste kõrvaldamiseks sotsiaalmeediast.

Facebook, Twitter, YouTube ja Microsoft tõotasid järgida Euroopa Liidu vihakõnejuhiseid