Kanada välisminister Chrystia Freeland teatas teisipäeval riigi parlamendi alamkojas (House of Commons) peetud kõnes, et vaba ligipääs abordile ning nn seksuaalvähemuste õigused on riigi liberaalse valitsuse välispoliitikas kesksel kohal.
Kanada väärtuste hulka kuuluvad "feminism ning naiste ja tüdrukute õiguste edendamine," toonitas Freeland rääkides Kanada rahvusvahelisest rollist, nagu seda mõistab peaminister Trudeau. Freelandi sõnul on maailm "turvalisem ja õitsvam" koht, kui rohkemad rahvad need väärtused omaks võtavad.
"On oluline ja tõesti ajaloolise tähtsusega, et meil on peaminister ja valitsus, kes tunnevad uhkust enese määratlemisest feministidena. Naiste õigused on inimõigused," rääkis Freeland ja lisas, et naiste õigused tähendavad ka nn seksuaal- ja reproduktiivõigusi, mis omakorda kätkevad "õigust turvalisele ja kättesaadavale abordile".
"Need õigused on meie välispoliitika keskmes."
Samuti tahab Kanada olla nn LGBTQ- ehk nn seksuaalvähemuste õiguste edendamisel maailmas juhtrollis.
"Kanada liberalism on väga väärtuslik ideaal," märkis varem ajakirjanikuna tegutsenud välisminister.
"Meie rolliks on kehtestada standardid selle kohta, kuidas kohelda naisi, geisid ja lesbisid, transsoolisi inimesi, rassilisi, etnilisi, kultuurilisi, keelelisi ja religioosseid vähemusi ning ka põliselanikkonda."
Seepärast püüab peaminister Justin Trudeau juhtiv Kanada liberaalne valitsus saada ÜRO Julgeolekunõukogus kaheks aastaks kohta.
"Me tahame seda positsiooni ÜRO-s, kuna soovime, et maailm kuuleks meid ja mõistaks, et jagades Kanada väärtusi on maailm turvalisem ja õitsvam paik."
Peagi kuulutavad liberaalid Freelandi sõnul välja Kanada "esimese feministliku rahvusvahelise abiprogrammi, mis on sihitud naiste ja tüdrukute õiguste ning soolise võrdõiguslikkuse edendamisele.
"Me teeme Kanadast selle rahvusvahelise pingutuse liidri."
Käesoleva aasta 8. märtsil ehk rahvusvahelisel naistepäeval teatas Kanada valitsus 650 miljonilise kogumahuga 3-aastase programmi algatamisest, et edendada riigi rahvusvahelise arenguabi osana nn abordiõigust. Programmi osaks on abordi seadustamisele ("seksuaal- ja reproduktiivõiguste teostamise teelt õiguslike barjääride kõrvaldamisele") suunatud kampaaniate toetamine riikides, kus sündimata laste tapmine on keelatud.
Kanada liberaalse valitsuse käsitlus, nagu oleks ligipääs abordile osaks Kanada väärtustest, on paljudes konservatiivides tekitanud pahameeletormi. Kanada eelmise peaministri Stephen Harperi ajal ei rahastatud Kanada arenguabi osana abordi seadustamisele suunatud programme.
Kanada valitsuse suurejoonelised plaanid nn abordiõiguse propageerimiseks ja realiseerimiseks plaanitakse ellu viia hoolimata tõsiasjast, et mitte ükski rahvusvaheline inimõigusteleping ei näe ette õigust abordile. Küll aga näeb terve rida inimõigustelepinguid ette õiguse elule ning näiteks laste õiguste konventsioonis on toonitatud, et "laps vajab oma füüsilise ja vaimse ebaküpsuse tõttu erilist kaitset ja hoolt, kaasa arvatud vastav seaduslik kaitse nii enne kui ka pärast sündi."