Lisa Bourne kirjutab portaalis LifeSiteNews sellest, et naised üle maailma kasutavad hashtag'i #MyPillStory, et jagada "rasestumisvastaste" vahenditega seotud õuduslugusid.

Hiljaaegu leidsid veebilehel Twitter palju kõlapinda tunnistused "rasestumisvastase" pilli negatiivsete kõrvaltoimete kohta. Lehel astus üles arvukalt naisi, et kirjeldada keemiliste "rasestumisvastaste" vahendite kasutamise õuduslugusid ning aktsioon leides kajastust isegi feministlikus ajakirjanduses.

Naisteajakirjad on küll alati propageerinud "rasestumisvastast" pilli kui naiste vabastajat, ometi kajastasid #MyPillStory hashtag'i all ilmunud "rasestumisvastase" pilli meditsiinilist pahupoolt ka ajakirjad nagu Glamour, Huffington Post ja Stylist Magazine.

Esimene selleteemaline postitus Twitteris ilmus 31. märtsil ning postitusi lisandub tänaseni. Nende hulgas võib näiteks lugeda järgmist: "Olen esimese tüübi diabeetik ning "rasestumisvastased" pillid keerasid mu veresuhkru taseme niimoodi segamini, et mul tekkis abstsess, mu nägemine halvenes ja ma pidin ülikoolist lahkuma."

Ajakirja Glamour andmetel sai lugu alguse Ühendkuningriikide ajakirjaniku Holly Brockwell'i tweet'ist, milles ta kurtis väsitava võitluse üle inglise tervishoiusüsteemiga õiguse üle lasta end steriliseerida. Brockwell'i viis selle soovini asjaolu, et "rasestumisvastased" pillid põhjustasid tal peapööritust, oksendamist, nahaprobleeme, veritsust ja valu. Arstid aga öelnud, et ta võib kas võtta pille või saata partner vasektoomiale.

"On sul aimu, mida tähendab kuu aega järjest veritseda?" küsis Brockwell sotsiaalmeedias meessoost isikult, kes seadis tema otsuse steriliseerimise kasuks kahtluse alla. "Oled sa töölt puudunud sellepärast, et hormoonid, mida su keha ei vaja, ajavad su oksendama? Oled sa helistanud tervisesüsteemi nõuandetelefonile, sest sul on jalas imelik tunne ja sa kardad, et kõrgete riskidega pillid, mida sa tarvitad, on tekitanud eluohtliku trombi?"

"Ühe pilli pärast kestis mul veritsus nii kaua, et pidin pärast kuude kaupa rauatablette sööma," lisas ta.

"Mina ei saa pille võtta, sest need põhjustavad mul migreene, meeleolu kõikumisi ja kaalutõusu," vastas Kate Bevan, kes ühtlasi lõi ka #MyPillStory hashtag'i.

Samas väljendas Brockwell selgelt, et pole põhimõtteline pillivastane – teda häirib peamiselt inimeste, ja eriti meeste, viis talle kergekäiliselt pille soovitada.

Sellegipoolest on kampaania tekitanud võimaluse arutleda keemiliste "rasestumisvastaste" vahendite pahupoole üle. Näiteks: "Ühed pillid, mida kasutasin, tekitasid kõigepealt mu kehas imeliku tunde ning siis ajasid mind iga tunni aja tagant kohutavalt oksendma."

Suukaudsete "rasestumisvastaste" vahendite kõrvaltoimed on hästi dokumenteeritud ning nende seas on trombi oht, juuste väljalangemine, kõrgenenud Crohn'i tõve ja aju kahanemise risk, rinnavähk, arterite lupjumine ning kõrgenenud risk glaukoomi ja emakakaelavähi tekkkeks.

Osad nendest kõrvaltoimetest on tweet'ides ka kajastust leidnud: "Minu peavalud, ägedad meeleolu kõikumised, iiveldus, oksendamine ja autoimmunhaigused on kõik minu kasutatud hormonaalsete "rasestumisvastaste" vahendite "kingitus"".

Ühtlasi ilmus palju näiteid pillide seotusest vaimsete ja psühholoogiliste häiretega. "Olen depressioonis, letargiline ja hajevil. Magan päevas üle 12 tunni ning tunnen end ikka kurnatuna. Ei tahaks pille enam kunagi kasutada," kirjutas üks naine. "Mina pidi mitu päeva järjest toime tulema hävitava depressiooni ja enesetapumõtetega, enne kui ma sain aru, mis minuga toimub," lisas teine. Kolmas aga kirjutas: "Võtsin pille aasta aega, enne kui aru sain, et just nende pärast kogengi halvavad soolist düsfooriat. Selleks ajaks aga olin juba tööltki ära tulnud."

Häirivaid jutustusi leidub veelgi ning neis on selge psühholoogiliste häirete muster.

"Võtsin pille, kui olin 18 aastane ning aasta aega nutsin iga päev. Kõrge ärevus, libiido puudumine… Ma ei saanud aru, mis minuga toimub enne, kui lõpetasin pillide võtmise," kirjutas üks kannatanu. "Kaotasin pillide tõttu peaaegu mõistuse. Ma ei olnud mina ise, mul olid enesetapumõtted ja hirm. Näib, et ma polegi ainuke," lisas teine.

Brockwell sai hiljuti teada, et Briti valitsus rahuldab tema sterilisatsiooni soovi lähikuudel, kuid tema isiklik võitlus rasestumise vältimiseks on sellegipoolest heitnud valgust keemiliste "rasestumisvastaste" vahendite ohtlikkusest, mida samal eesmärgil kasutab miljoneid naisi.

"Kogu see lugu on täiesti hirmuäratav!" kirjutas ta ühes tweet'is. "Ma ei suuda ära oodata, millal saan pillidest vabaks."

Tõlkinud Maria Vooglaid