Ungari valimiste kiiluvees on Hollandi roheliste esindaja Euroopa Parlamendis Judith Sargentini asetanud kolleegide ette raporti, milles soovitab artikli 7 rakendamist Visegrádi riigi vastu, kus tema hinnangul rikutakse Euroopa Liidu aluspõhimõtteid ning ohustatakse demokraatiat.
Sargentini sõnutsi on "aeg pelgalt hoiatusi jagada [käesolevaga] möödas" ning "me peame astuma välja ungarlaste huvide eest, kelle õigusi nende valitsus rikub."
Postimehe andmetel loetleb Sargentini oma raportis arvukaid väidetavalt problemaatilisi valdkondi Ungaris nagu kohtusüsteemi sõltumatus, sõnavabadus, korruptsioon ning migrantide, mustlaste ja juutide õigused.
"Meil – Euroopa Liidul – on aeg asuda kaitsma väärtusi, mida me Euroopa riikidena jagame," kõlab Sargentini üleskutse.
Nagu kirjutab portaalis Voice of Europe inglannast sõltumatu europarlamendi liige Janice Atkinson, ei oota "selle varasemalt vaid suhte- ja kampaaniakorraldaja ametit pidanud" saadiku ettepanekut tõenäoliselt edu, kuna Ungari peaministri Viktor Orbáni erakond Fidesz ja Saksa kantsleri Angela Merkeli kristlikud demokraadid (CDU) istuvad Euroopa Liidu tasandil ühes erakonnas nimega EPP, mis ühtlasi on europarlamendis suurim.
Kui EPP toetaks Sargentinit, võiks Fidesz sealt lahkuda ning Merkel kaotaks oma enamuse Euroopa Parlamendis, kirjutab Atkinson.
Ühtlasi toob ta esile Merkeli siseministri Horst Seehoferi sedastuse, et "Viktor Orbán ilmselgelt respekteerib õigusriiki."
Artikkel seitse on Lissaboni leppe mehhanism, millega võidakse ajutiselt piirata liikmesriigi hääleõigust Euroopa Ülemkogus.
Esimest korda ajaloos algatati artikli 7 rakendamine läinud aastal Poola vastu.