Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker (paremal) koos Poola peaministri Mateusz Morawieckiga. Foto: Scanpix

Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna fraktsioon esitas riigikogule otsuse-eelnõu, millega kutsutakse valitsust üles mitte toetama Euroopa Liidu sanktsioone Poola suhtes. Eelnõu üle andnud Jaak Madison juhtis tähelepanu, et 1. märtsil 2018 võttis Euroopa Parlament vastu resolutsiooni, mis kiitis heaks sanktsioonid Poola suhtes seoses riigis läbiviidava kohtureformiga.

"Sisuliselt kiideti heaks otsus võtta Poolalt ära hääleõigus Euroopa Liidu nõukogus, jätta riik ilma eurotoetustest ja kehtestada muid sanktsioone, kui Poola peaks oma kohtureformi jätkama," ütles Madison.

"Poola on aastakümneid olnud Eestile tugev liitlane ning Eestil lasub moraalne kohustus kaitsta liitlasi sammude eest, mis võivad kahjustada nende suveräänsust."

Madison märkis, et Poola on demokraatlik riik, kes lähtub oma otsustes põhiseadusest, õigusriigi alustest ja parlamentaarsest riigikorraldusest.

"Poola ei tee oma kohtusüsteemi reformides midagi ennekuulmatut, nad on rajamas süsteemi, mis on kasutusel Saksamaal ja Hollandis. Sisuliselt kiusatakse Poolat selle eest, et nad ei toeta immigratsioonikvoote ja Euroopa Liidu võimu koondamist Brüsselisse. Teisisõnu, Poola seisab oma suveräänsuse eest," ütles Madison.

Tema sõnul kahjustab Euroopa Komisjoni poolt algatatud Euroopa Liidu lepingu 7. artikli rakendamine Poola suveräänsusprintsiipi.

"Samuti lõhestab Euroopa Parlamendi resolutsioon liikmesriikide vahelisi suhteid ja suurendab rahulolematust Euroopa Komisjoni poliitika suhtes. Paraku toetasid europarlamendis seda resolutsiooni ka saadikud Kaja Kallas, Tunne Kelam, Ivari Padar ja Indrek Tarand. Kuna Eesti Vabariigi valitsus ei ole siiani kujundanud kindlat seisukohta Euroopa Parlamendi resolutsiooni suhtes, kutsume me nii parlamenti kui ka valitsust mitte toetama Euroopa Liidu sanktsioone Poola suhtes," ütles Madison.

Poola pitsitamise poolt: Kallas, Kelam, Padar, Tarand