President Toomas Hendrik Ilvese sõnul oleks demokraatia kaitseks parim lahendus sularahavaba ühiskond. Presidendi mõtet kommenteerinud ettevõtja Indrek Neivelti hinnangul kardavad vanemad inimesed oma privaatsuse pärast, seevastu noored olevat mõistnud, et privaatsus on ammuilma kaotatud.
President Ilves märkis Avatud Ühiskonna Foorumil, et nõrga demokraatiaga riikides lokkab korruptsioon, kus sularaha mängib olulist rolli. Seetõttu saabki Ilvese arvates sularaha kaotades demokraatiat märgatavalt tugevdada.
"Nõrk demokraatia ja korrumpeerunud ühiskond käivad käsikäes ja anonüümne sularaha on kahtlemata korruptsiooni võimendi. Korruptsiooni vastu aitab võidelda ainult läbipaistvus rahatehingutes. See on küll väga radikaalne idee, aga selle tagaks sularaha kaotamine ja jälgitavad rahaülekanded," ütles Ilves.
Neivelt: noored saavad aru, et privaatsus on ammuilma kaotatud
Paljude inimeste arvates tähendab sularahavaba ühiskond privaatsuse kaotamist ja sisuliselt kontrolliühiskonna kehtestamist, kus riigil on täielik ülevaade oma kodanike kõikidest tehingutest.
ETV saates "Ringvaade" kommenteeris Ilvese sõnavõttu ettevõtja Indrek Neivelt, kelle sõnul on vastavad tehnoloogiad juba olemas ja tegelikult pole sularaha vaja. Sularaha kadumine võtvat aega paarkümmend aastat, sest inimesed pole veel valmis sellest loobuma.
"Noorem põlvkond on teistsugune, aga vanem põlvkond kardab oma privaatsuse pärast. Need, kes on täna 15–25aastased, saavad aru, et privaatsus on ammuilma kaotatud, sellest pole mõtet enam rääkidagi, aga 50–60aastased kardavad ikkagi seda jälitamist jne," rääkis Neivelt.
Demokraatia jääb ka siis, kui elekter kaob
Portaalis Delfi leidis aga üks anonüümne kommentaator, et Ilves jääb oma ettepanekuga poolele teele: "Parim viis demokraatiat tagada on raha üldse ära kaotada. Pärast äikesetormi on Väike-Maarjas demokraatia, aga raha ei ole ja kaardimakse ei tööta. Kui inimene on loll, siis ei aita ka Columbia ülikool."