Devin Nunes eile reporterite ees. Foto: Win McNamee, AFP/Scanpix

USA esindajatekoja luurekomisjoni esimees vabariiklane Devin Nunes tegi eile teatavaks, et luurekogukond jälgis "juhtumisi" (ingl. k. incidentally*) presidentivalimiste võitjat Donald Trumpi ja tema üleminekutiimi liikmeid ning paljastas erinevate meeskonnaliikmete identiteete – ning et seda informatsiooni ei omandatud seoses Venemaa teemaga.

Kui Nunesilt küsiti täiendavalt, kas koguti ka Trumpi eravestlusi, vastas too, et "see on võimalik" ning rõhutas hiljem konkreetselt, et kõnealune "jälgimistegevus ei olnud seotud Venemaaga ega Venemaa tegevuse uurimisega."

Nunes väitis end uskuvat, et infot koguti seaduslikult, vahendab Breitbart, kuid viitas selle küsitavusele, kuidas paljastati isikute identiteete ning levitati kogutud informatsiooni novembris, detsembris ja jaanuaris.

Seaduslikkuse all peab Nunes silmas USA salajase välisluure jälitustegevuse kohtu (Foreign Intelligence Surveillance Court, FISC) poolt volitatud ja USA välisluure jälitustegevuse seaduse (Foreign Intelligence Surveillance Act, FISA) alusel teostatavat nuhkimist, jälgimist, luuramist jne.

Mõned vaatlejad on võrrelnud seda olukorraga, kus näiteks Adolf Hitler tegutses Saksamaal "seaduslikult", kuna seda võimaldasid vastavalt vajadusele vastuvõetud seadused teatud inimeste jälgimiseks või isegi hävitamiseks.

Hetkel on teada, et FBI on keeldunud koostööst esindajatekoja luurekomisjoniga Trumpi jälgimise küsimuses.

Samuti on nii asjaosalised, kommentaatorid kui Nunes ise juhtinud tähelepanu sellele, et Trumpi sõnu tema pealtkuulamise kohta endise presidendi Barack Obama poolt ega sellise tegevuse teostamise aspektide kohta ei tohi võtta sõna-sõnalt ega n-ö tehniliselt – tegemist oleks tähenärimise ja asjade olemuse teadliku hägustamisega (vaata näiteid siit ja siit).

Nunes kirjeldas kogutud andmeid kui "sisuliselt suurt kogust informatsiooni valitud presidendi ja tema üleminekumeeskonna kohta, ja selle kohta, mida nad tegid."

Vastates Breitbarti küsimusele, kas Nunes saab välistada kõrgete Obama ametnike osalemise selles, et Trumpi üleminekutiimi liikmeid "juhtumisi" jälgiti ning nende vestlusi laialdaselt levitati, vastas luurekomisjoni esimees: "Ei, ei saa."

Samal ajal on Barack Obama siirdunud kuuks ajaks üksi, ilma pereta Prantsuse Polüneesiasse ning seetõttu on spekuleeritud, kas ta üritab ennetada võimalikku arreteerimist.

Kuula lisaks TruNewsi põhjalikku analüüsi, millele on pühendatud tänase saate esimesed 50 minutit.

___

* Delfi märkus (nende kajastusest):

Tahtmatu infokogumine ehk incidental collection tähendab luureargoos välismaa kodanike elektroonilist pealtkuulamist, mille puhul saadakse infot ka nende välismaalastega suhtlevate USA kodanike kohta. Konkreetselt USA kodanike sihilikule jälgimisele kehtivad oluliselt rangemad piirangud kui välismaalaste puhul.

____

Delfi selgitus võib aidata mõista kohtunik Andrew Napolitano poolt kolmele allikale toetuvat väidet Fox Newsi eetris, et Barack Obamat aitasid Donald Trumpi järele nuhkimisel Ühendkuningriigi luurajad ehk GCHQ.

USA, Suurbritannia, Kanada, Austraalia ja Uus-Meremaa teevad omavahel luurekoostööd kui nn Five Eyes ning brittidel võib olla kergem USA kodanikke sihikule võtta kui oma riigi elanikke.

Napolitano näib olevat Fox Newsi eetrist kõrvaldatud.