Ahvirõugetest tingitud nahakahjustused. Foto: Scanpix

Ühendriikide meditsiiniajakiri The New England Journal of Medicine avaldas uuringu, millest selgub, et 98 protsenti ahvirõugetesse nakatunutest on homoseksuaalsed mehed, kes nakatusid 95 protsendil juhtudest seksuaaltegevuse käigus. Ühtlasi oli 41 protsenti nakatunutest ka HIV positiivsed.

Uuringu kohaselt diagnoositi ahvirõugeid käesoleval aastal vahemikus 27. aprillist kuni 24. juunini 528 isikul 16 riigis 43 erinevas kohas. Nakatunutest 95 protsendi puhul kahtlustatakse, et nakatumine leidis aset seksuaaltegevuse käigus. Nakatunute keskmine vanus oli 38 aastat ja 75 protsenti olid valgenahalised.

Ahvirõugetesse nakatunutest esines 95 protsendil nahakahjustusi, kusjuures 73 protsendil esinesid need suguelundite ja päraku piirkonnas, mis viitab ilmselt nakatumiskohale. Nahakahjustusi esines ka torsol, kätel, jalgadel, näos, suus ning käelabadel ja jalataldadel. 70 nakatunut vajasid ka haiglaravi, peamiselt tugevate pärakuvalude tõttu. Samas ei esinenud ühtegi surmajuhtu.

PCR-testiga tuvastati ka ahvirõugete viiruse DNA 29 mehe seemnevedelikus (kokku võeti proov 32 mehelt). Kuigi viirus võib seemnevedeliku kaudu hüpoteetiliselt levida, siis arstid ei ole selles veel täielikult veendunud ning nende sõnul on vajalikud veel täiendavad uuringud.

Kõigist 528 nakatunust talletati 406 puhul ka nende seksuaalne ajalugu. Nendel 406 isikul oli kolme viimase kuu jooksul keskmiselt 5 seksuaalpartnerit. 103 nendest oli külastanud kuu aega enne diagnoosi suurüritusi nagu näiteks homoparaade. 169 inimest oli külastanud viimase kuu jooksul aga klubisid, kus mehed saavad meestega seksida. 106 nakatanut oli seejuures harrastanud samal perioodil seksuaalsuhteid narkojoobes olles.

147 inimest oli reisinud ka kuu jooksul enne diagnoosi välismaale, mis võib selgitada ka viiruse ülemaailmset levikut. Enne 2022. aasta aprilli esines nakatumist ahvirõugetesse väga harva väljaspool Aafrikat, kus see on endeemiline haigus.

Toimetas Martin Vaher