Epideemia ajal tuleb jälgida kõiki viiruse levimise viise ja Heriot-Watti ülikooli teadlased osutavad, et suured ning kõrged majad on nende kanalisatsioonisüsteemide eripärade tõttu suuremas ohus.
Hiina viirus on jõudnud maailma kõikidesse riikidesse ja piirkondadesse ning põhjustanud tervishoiusüsteemidele korralikult peavalu.
Teadlased osutavad, et muude hoonetega võrreldes on märgatavalt haavatavamad näiteks korterite tornmajad ja suurhaiglate kompleksid. Kui inimeselt-inimesele on teadaolevalt hiina viiruse kõige tavalisem leviku laad, siis suurtes hoonetes, juhul kui kanalisatsioonisüsteem peaks järele andma, levib viirus ka selle kaudu, vahendab Fast Company.
Heriot-Watti ülikooli kestliku ehituse instituudi arhitektid ja insenerid uurisid 2003. aasta SARS viiruse palangut, mis sai alguse Hongkongi Amoy Gardens nimelisest korrusmajade kvartalist. Kvartalis asuvad kortermajad, mille kõrgus on 33 kuni 41 korrust ja millest mõnes elab kuni 19 000 inimest. Nimetatud kvartalis avastati üle kolmesaja haigestumisjuhu ja haiguse tõttu suri 42 inimest, mis oli saarel tuvastatud nakatunutest ja surmadest kuuendik.
Maailma Terviseorganisatsioon leidis oma toonase SARS-i pandeemia raportis, et Amoy Gardensi nii suure hulga haigestumiste peamiseks põhjuseks oli defektne kanalisatsioon. Kui tavalisel juhul on kraanikausside ja tualettpottide u-kaartes vesi, mis hoiab kanalisatsioonisüsteemist õhu kaudu haiguste levimise ära, siis Amoy Gardensi vannitubades jäi suur hulk u-kaari kuivaks.
WHO leidis uuringus, et kui inimestel tekkis SARS-i haigestumise tõttu kõhulahtisus, siis "viirusega laetud osakesed" said liikuda kanalisatsioonisüsteemi kaudu ühest korterist teise. Viiruse õhu kaudu levimisele aitasid kaasa vannitubade ja tualettruumide ventilatsioonisüsteemid, mis kandsid viirusega saastunud õhu tubadesse.
Heriot-Watti ülikooli teadlased on viidatud SARS-i puhangu järel uurinud viiruste levimist hoonetes pea kaks aastakümmet. Michael Gormley, David Kelly ja Thomas Aspray ehitasid oma kahtluste kontrollimiseks täismõõdus kahekorruselise hoone kanalisatsiooni testsüsteemi ja 2017. aastal avalikustasid eksperimendi tulemused. Teadlased kasutasid süsteemis SARS-i viirusega sarnaseid mudelorganisme ja taaslõid Hongkongi elamukvartali sansüsteemi tabanud vead.
Katsest selgus, et viirus levib erinevate korruste erinevate ruumide vahel tänu õhuvooludele, mis aitavad kanalisatsioonisüsteemis vett liigutada. Katseorganism mitte ainult ei saastanud tubade õhku, osakesed kandusid ka nende ruumide pindadele ja üle kogu kanalisatsioonisüsteemi.
Teadlased leidsid PLoS One teadusajakirjas avaldatud uurimuses, et ühe piirkonna majad ühendatakse enamasti ka ühte kanalisatsioonisüsteemi, mis viitab võimalusele, et nakkused võivad levida ka majade vahel.
Kui u-kaared jäävad kuivaks, saab saastunud õhk selle kaudu vabalt levida. Kui selliste suurte hoonete kanalisatsioon satub suurema koormuse alla – näiteks kui kõik elanikud peavad kodus isolatsioonis istuma – tekib süsteemis ülerõhk, mille tõttu u-kaared kas jäävad kuivaks või hakkavad "lekkima". Ülerõhk oli üheks põhjuseks, miks Amoy Gardensi u-kaared kuivaks jäid.
Tänase SARS-COVID-19 pandeemia valguses võivad sellisel uuringul olla kaugeleulatuvad tagajärjed. Kuigi kõhulahtisus pole hiina viiruse peamiseid sümptomeid, on see küllalt tavaline.
Lisaks ülekoormusele aitavad viiruse levikule kaasa ka tühjades korterites ära kuivanud u-kaared.
Teadlased on välja pakkunud kuus punkti, kuidas kanalisatsiooni kaudu viiruse levikut piirata.
- Seletamatutel põhjusel tekkinud haisu tualettruumides, köökides ja pesemisaladel ei tohi eirata.
- Kontrollige, et kõik u-kaared oleksid töökorras.
- Kallake igal hommikul kõikidesse kraanikaussidesse ja tualettpottidesse vähemalt viie sekundi jooksul vett, pöörates eriti tähelepanu vannitubade ja märgade ruumide äravoolutorudele.
- Kui tualeti, kraanikausi või mõni muu torustik ei funktsioneeri elik on avatud, siis katke see kohe kinni. Kasutage seda tehes kummikindaid ja kilekotist ning kleeplindist piisab.
- Kui torustikus on praod või see lekib, tõmmake see tugeva kleeplindiga kinni.
- Majahaldurid peaksid isolatsiooni ajal jälgima oma majade kanalisatsiooni ja veevarustust suurema tähelepanuga, kas kuskilt midagi ei leki ega kuskil ei levi halb õhk.
Pikemas perspektiivis tuleb kanalisatsioonisüsteemid ehitada viisil, mis arvestaksid nakkushaiguste kontrolli all hoidmisega. Näites pole tänaseni kõrghoonete jaoks välja töötatud nende eripärasid arvestavaid kanalisatsioonisüsteeme. Hulk selliseid lahendusi pärinevad 20. sajandi keskelt ja mõned isegi Victoria ajastust. Peale pandeemia taandumist tuleb teadlaste arvates sellele murekohale võimalikult kiiresti tähelepanu pöörata.
Toimetas Karol Kallas