Ameerika Ühendriikide välisministeerium kahtlustab, et Hiina korraldab tänaseni madala võimsusega salajasi tuumakatsetusi, rikkudes nii tuumakatsetusi keelustavaid rahvusvahelisi kokkuleppeid.
Välisministeeriumi relvastuskontrolli, -tõkestamise ja relvitustamise aruandes (report on compliance with arms control, nonproliferation and disarmament) leitakse, et Hiina võib rikkuda rahvusvahelisi kokkuleppeid korraldades riigi loodeosas madala võimsusega tuumakatsetusi, vahendab Fox News.
Aruandes ei toodud küll ühtegi konkreetset näidet, et Hiina oleks lepinguid rikkunud, kuid selles osutati suurele hulgale ohumärkidele.
Aruandes viidatakse, et Hiina Lop Nuri tuumapolügonil käis 2019. aastal "vilgas tegevus" ja edaspidi võib riik kasutada polügoni aastaringselt.
Samuti osutatakse, et polügonil kasutatakse laialdaselt tuumavarjendeid, toimuvad laiaulatuslikud evakuatsioonid ja maaalal toimuvat võimalikku tuumakatsetuste alast tegevust varjatakse maailma eest, mis tekitab kahtlusi.
Raportis osutatakse samuti Hiina võimalikule bioloogiliste relvade konventsiooni rikkumisele, kuna riik teeb bioloogilisi katseid valdkondades, mida saab rakendada ka sõjategevuses.
Ameerika Ühendriikide valitsus pole kindel kas Hiina on sulgenud kõik oma kunagised bioloogiliste relvade programmid ja kahtlustab, et Pekingil on jätkuvalt alles biorelvade varud. Kahtlused on alles põhjusel, et Hiina valitsus keeldub sellise info avalikustamisest ega tee koostööd.
Viimastel nädalatel on selgunud, et Hiina varjas koroonaviiruse epideemiat ja sellega kaasnevat ohtu inimkonnale ning selle tõttu sai hiina nakkushaigusest tänaseks vähemalt üle saja tuhande elu nõudnud pandeemia. Järjest rohkem andmeid osutab asjaolule, et hiina viiruse nime all tuntud pandeemia pääses tõenäoliselt valla Wuhanis asuvast laboratooriumist. Tegemist ei olnud ilmselt siiski biorelva loomise katsega, vaid Hiina üritas maailmale näidata, et riigi võimekus uusi viiruseid avastada ja nendega võidelda on kas sama või isegi parem kui Ameerika Ühendriikidel, on kinnitanud suur hulk asjaga kursis olevaid allikaid.
Ühendriikide välisminister Mike Pompeo sõnul keeldub Hiina valitsus jätkuvalt kogu hiina viirusega seotud informatsiooni maailmaga jagamast.
"Me teame, et see viirus pääses valla Hiina Wuhani linnast," rääkis Pompeo. "Me teame, et Wuhanis on viroloogia instituut, mis asub lihaturust mitte väga kaugel. Palju asju pole veel selged, kuid Ameerika Ühendriikide valitsus näeb vaeva, et tõde päevavalgele tuua."
Jaapani teadlane Jun Takada leidis 2009. aastal avalikustatud uuringus, et Hiinas on tuumakatsetuste tõttu saanud surma ligi 190 000 inimest.
Toimetas Karol Kallas