Austraalia valitsus avaldas soovi uurida lähemalt, kuidas koroonaviiruse palang Wuhanis alguse sai ja kas Hiina on olnud ikka nii tubli viirusetõrjuja, nagu see ise väidab. Selle peale ähvardas Hiina Austraaliat majandussanktsioonidega.
Hiina Rahvavabariigi kommunistide sõnul võib Austraalia liiga suur uudishimu Hiina viiruse põhjuste vastu põhjustada Hiina tarbijate märkimisväärselt väiksema soovi süüa Austraalia liha ja juua mandririigi veine. Uuring võib ähvarduste järgi vähendada ka hiinlaste soovi külastada Austraaliat turistina või õppida sealsetes ülikoolides, vahendab Breitbart.
Ähvardava sõnumi edastas austraallastele esmaspäeval 27. aprillil väljaandele Australian Financial Review antud intervjuus Hiina suursaadik Austraalias Cheng Jingye.
Suursaadiku sõnul on selline Austraalia uudishimu "ohtlik" ja see kukub läbi. Varem on Peking süüdistanud austraallasi Ameerika Ühendriikide kannupoisina olemises.
Haridus on Austraalia suuruselt kolmas ekspordiharu, mille maht küündib aastas üle kolmekümne miljardi dollari ja välisüliõpilastest on hiinlasi väga suur osa.
Suursaadik ei avaldanud arvamust, kas ähvardus puudutab ka Austraalia rauamaagi-, kivisöe- ja gaasieksporti.
Chengi sõnul "kahtlustamine, süüdistamine ja lahkhelid nii kriitilisel ajal ainult kahjustavad üleilmset võitlust pandeemiaga."
Austraalia terviseminister Greg Hunt seevastu on jätkuvalt seisukohal, et sõltumatu koroonaviiruse pandeemia algpõhjuste uurimine on nii maailma kui Austraalia huvides.
"Kolm miljonit inimest on nakatunud ja üle kahesaja tuhande inimese on surnud, seega on loomulik, kui toimub sõltumatu uurimine," rääkis Hunt Austraalia ringhäälingule.
"Kui meil on üleilme kataklüsmiline sündmus, siis selle põhjuste uurimata jätmine oleks väga imelik. Meil on vaja astuda põhjuste teadasaamiseks vajalikud sammud ja see pole ainuüksi Austraalia, vaid ka terve inimkonna huvides," rääkis ta.
Toimetas Karol Kallas