Hiina võimuringkondadele esitletud raport hoiatab, et Peking seisab koroonaviiruse pandeemia tõttu silmitsi globaalse pahameelega. See võib tuua kaasa Hiina välisinvesteeringute löögi alla sattumise ja suhete halvenemise naabritega, kõige mustema stsenaariumi korral aga päädida lausa sõjalise konfliktiga USAga, ütlesid raportiga tutvunud allikad Reutersile.
Eelmisel kuul Hiina riigiturvalisuse ministeeriumi (sisuliselt partei luureorganisatsiooni) poolt juhtivatele võimukandjatele, sealhulgas president Xi Jinpingile esitletud raport jõudis järeldusele, et Hiina-vastased meeleolud on jõudnud kõrgeimale tasemele alates 1989. aasta Tiananmeni väljaku rahutustest, sõnasid Reutersi allikad.
Raportis hoiatatakse, et USA poolt juhitud Hiina-vastased meeleolud võivad kõige halvemal juhul viia sõjalise konfliktini kahe suurriigi vahel. USA võib selle kohaselt püüda kommunistliku partei võimu murendada. Pehmema stsenaariumi kohaselt võib aga löögi alla sattuda Hiina massiivne nö Uue Siiditee (Belt and Road) projekt, mille raames riik teeb üle maailma suuri infrastruktuuriinvesteeringuid ja püüab arendada kaubateid. Samuti võib USA asuda nii rahaliselt kui sõjaliselt toetama Hiina naabreid.
Raporti koostas ministeeriumiga seotud mõjukas mõttekoda CICIR. Reuters pole ise raportiga tutvunud, vaid tugineb allikate kirjeldusele selle sisust. Hiina võimud uudisteagentuurile teemat ei kommenteerinud.
Reuters ei suutnud kindlaks teha, kuivõrd Hiina võimukandjad raporti järeldustega nõustuvad ja kuivõrd, kui üldse, võib see nende välispoliitilist suunda mõjutada.
USA võimud eesotsas Donald Trumpiga on aina intensiivselt süüdistamas Hiinat selles, et riik varjas koroonaviirusega seotud asjaolusid maailma avalikkuse eest kriitilisel perioodil, kui pandeemiat oleks saanud veel ära hoida. Ka Austraalia valitsus on kutsunud üles viiruse vallapääsemise asjaolude suhtes rahvusvahelist juurdlust algatama.
Toimetas Jaanus Vogelberg