Miljardär George Soros andis eelmisel nädalal enda "ihuajakirjanikule" tähendusrikka intervjuu, kus kritiseeris muuhulgas nii Hiinat kui Donald Trumpi ja soovis Euroopa Keskpangale veelgi suurema võimu andmist.
Koroonaviiruse kriisi valguses leidis Soros, et ideaalis peaks USA ja Hiina tegema koostööd nii vaktsiini väljatöötamiseks kui ka kliimamuutustega tegelemiseks, kuid seda takistab Hiina valitsemissüsteemi autokraatlik olemus.
"Paljude meelest peaksime Hiinaga väga lähedast koostööd tegema, kuid ma ei poolda seda. Me peame kaitsma oma demokraatlikku avatud ühiskonda. Samal ajal peame leidma ka võimalusi koostööks – see pole lihtne," rääkis Soros intervjuus tema suhtes nähtavalt positiivselt meelestatud ajakirjanikule Gregor Schmitzile.
Enda sõnul tunneb Soros kaasa Hiina inimestele, keda valitseb diktaator president Xi Jinping. "Ma arvan, et paljud haritud hiinlased on tema vastu. Ka laiad massid on vihased, kuna ta varjas koroonaviiruse levikut seni, kuni Hiina uusaastapidustused läbi said," leidis Soros.
Miljardäri sõnul on võimalik, et Xi trooni hakkab kõigutama ka Hiina poliitiline eliit. "Kui ta kaotas oma ametiaja piirangud ja tegi ennast põhimõtteliselt eluaegseks presidendiks, hävitas ta ühtlasi Hiina eliidi kõige olulisemate ja ambitsioonikamate meeste poliitilise tuleviku. Ta on mingis mõttes väga tugev, aga teisalt väga nõrk ja haavatav," märkis Soros.
Soros väitis end jälgivat Hiina võimuladvikus toimuvat võitlust väga tähelepanelikult, kuna pooldab nn "avatud ühiskonda". Sorose hinnangul pooldavad sellist ühiskonda ka paljud hiinlased.
Trump "võitleb elu eest"
"Ka praegune USA president ei esinda ju avatud ja vaba ühiskonna väärtusi…" pistis vahele ajakirjanik Schmitz. Soros haaras mõttest kinni.
"See on nõrkus, mis loodetavasti ei kesta väga kaua. Trump tahaks olla diktaator, aga USA põhiseadus, mida inimesed endiselt austavad, takistab seda. See aga ei tähenda, et ta ei prooviks, kuna ta võitleb sõna otseses mõttes oma elu eest," sõnas Soros, täpsustamata, mida ta sellise väitega silmas peab.
Soros loodab, et Trump hävitab end ise. "Ma olen oma lootused sellele pannud ja ta on mu ootusi kaugelt ületanud."
Tahab ELile suuremat võimu
Intervjuus tuli jutuks ka Saksamaa konstitutsioonikohtu hiljutine otsus keelata riigi keskpangal osalemine Euroopa Keskpanga (ECB) käivitatud majanduse stimuleerimise programmiis.
Kohtunikud leidsid sisuliselt, et Euroopa Keskpanga enneolematu rahatrükk on ületanud igasugused mõistlikud piirid. Keskpank tegeleb kitsalt 2-protsendilise inflatsiooni saavutamisega, pööramata tähelepanu sellele, millised on nende tegevuse laiemad majanduslikud mõjud näiteks tavainimeste säästudele.
Euroopa Kohus, kes peaks keskpanka talitsema, on aga viimasele täiesti vabad käed andnud. Seetõttu teatas Saksa kohus, et kui Euroopa Keskpank oma tegevuse proportsionaalsust lähema kolme kuu jooksul adekvaatselt ei põhjenda, ei võta Saksamaa sellest edaspidi osa.
Otsus on paljude kommentaatorite sõnul äärmiselt märgiline, kuna seab kahtluse alla Euroopa Kohtu autoriteedi. Sorosele teeb selline areng muret.
"See otsus võib Euroopa Liidu hävitada. On tekkinud konflikt Saksamaa konstitutsioonilise kohtu ja Euroopa Kohtu vahel. Kelle otsused jäävad peale?"
Ajakirjanik Schmitz leidis seepeale, et Euroopa Kohtu ülimuslikkus on "väga selge". Soros nõustus ja nägi arengus ohtlikku pretsedenti, mis võib ka Poolat ja Ungarit julgustada kuulama Euroopa Kohtu asemel omaenese kohtuid.
Euroopa Liidu Kohtus on kõrgepalgalisel kohal ka eestlasest õigusemõistja Küllike Jürimäe.
Tahab ulmelist võlakirjaprogrammi
Juba aprillis tuli Soros välja ulmelise ideega, et EL peaks välja laskma triljoni euro eest nn "igavesi võlakirju", millega rahastada viirusevastast võitlust. Tegu oleks sisuliselt võlaga, mille pealt EL maksaks küll intressi, kuid mille põhiosa ei peaks mitte kunagi tagasi maksma. Intressi aga jääkski EL sisuliselt igavesti maksma, tekitades võlakirjade ostjatele lakkamatu rahavoo.
Sorose meelest võiks selliseid võlakirju muuhulgas ostma asuda just Euroopa Keskpank. "ELi poolt täielikult tagatud võlakirjade väljastamine annaks poliitilise heakskiidu sellele, mida Euroopa Keskpank on juba teinud: eemaldada praktiliselt kõik piirangud panga võlakirjaostu programmidelt," kirjutas Soros.
Nüüd leiab Soros, et tema väljapakutud võlakirjad annaks oma tehniliste omaduste tõttu võimaluse Saksa kohtu otsusest mööda minna. Soros kurdab aga, et Saksamaa ja Hollandi poolt juhitud nn uus Hansa liit, kuhu kuulub ka Eesti, on ühemõtteliselt selliste võlakirjade vastu.
Intervjuu sõbralikule ajakirjanikule
Tähelepanuväärne on see, et intervjuu läbi viinud ajakirjanik Gregor Schmitz on Sorosega väga lähedastes suhetes. Praegu töötab Schmitz Saksa ajalehe Augsburger Allgemeine peatoimetajana. 2014. aastal, kui Schmitz töötas veel teise Saksa lehe Spiegel korrespondendina, avaldas ta koos Sorosega raamatu "Euroopa Liidu tragöödia: lagunemine või uuestisünd?".
Raamat koosnes Schmitzi poolt Sorosega läbi viidud intervjuudest. Raamatu kirjelduses tituleeriti Sorost "tohutu kogemustepagasiga meheks", kes oskab ELi varitsevate ohtude kohta head nõu anda. "Raamat annab tunnistust tema nägemusest rahumeelsest ja produktiivsest Euroopast," kõlas sisukirjeldus.
Toimetas Jaanus Vogelberg