Barack Obama kaitseb üle Ameerika Ühendriikide levinud rassirahutusi ja väidab, et politseijõud on "süsteemselt rassistlikud."
Obama pidas kolmapäeval maha ilmavõrgu kõnekoosoleku, kus ta rääkis: "Pidage meeles, et meie riik on rajatud protesteerimisele. Ameerika Ühendriigid said alguse revolutsiooniga ja sellised rahutused on kaasas käinud iga meie riigi jaoks olulise verstapostiga. Kõigi vabaduste suurendamine, iga meie tähtsamate ideaalide väljendus on saavutatud läbi pingutuste, mis on teinud senise status quo jätkamise ebamugavaks," vahendab Breitbart.
Obama sõnul on ulatuslikud meeleavaldused ainult üks näide, kuidas Ameerika maksab oma ühiskonna pärispatu eest.
"Nende [rahutuste] põhjuseks on pikk orjanduse aeg, Jim Crow, institutsionaliseeritud rassism, mis kõik on liigagi tihti olnud meie ühiskonna pärispatu nuhtluseks," rääkis Ühendriikide endine riigijuht.
Obama sõnul märatseb Ühendriikide linnade tänavatel ainult "pisike vähemus" ja ta kurtis oma kõnes, et vägivald saab liiga palju tähelepanu.
Ta lisas, et argumendid, nagu kodanikuallumatuse asemel peaks hoopis hääletama, ei päde ja Ameerika teel progressi poole on vaja mõlemat [nii rahutusi kui demokraatiat].
"Mulle on jäänud internetis kõrva arutelu teemal hääletamine versus protesteerimine. Mida valida, kas poliitika ja [selles] osalemine või kodanikuallumatus ning jõuline tegutsemine," rääkis ta. "Nii ei saa arutleda, kas üks või teine. Tõeliste muutuste esilekutsumiseks on vaja mõlemat."
Pooleteisttunnise kõne jooksul rääkis Obama veel, kuidas ta on pannud kokku oma kogukonna korrakaitse rakkerühma ja utsitas kõiki linnapäid, et need suhtuksid tõsisemalt politseijõudude ajakohastamisse.
Oma kõne jooksul hoidus ekspresident tänase riigijuhi Donald Trumpi kritiseerimisest.
Obama julgustas ka aktiviste, et need suhtuksid ühiskonna muutmisse jõulisemalt.
"Mingil hetkel tähelepanu kaob ja meeleavaldused vaibuvad. Meie jaoks on oluline kasutada tekkinud olukord ära. Olukord, mille on loonud meie ühiskond ja meie riik ning me peame pingutama selle nimel, et sellel oleks viimaks mingi mõju," rääkis ta.
Toimetas Karol Kallas