Alates 1970ndatest korraldas Lääne-Berliini psühholoogiaprofessor Helmut Kentler "eksperimendi", kus linna kodutud lapsed paigutati pedofiilidest meeste "hoole alla". Värske uuring paljastas, et eksperiment jätkus pea kolm aastakümmet.
Kentleri hinnangul oleks pedofiilid pidanud olema eriti "armastavad" kasuvanemad, kirjutas Deutsche Welle. 2008. aastal 80-aastasena surnud Kentler, kes oli Berliini haridusuuringute keskuses juhtival kohal, oli nimelt veendunud, et seksuaalne kontakt täiskasvanute ja laste vahel on kahjutu.
Pedofiilidest "kasuvanemad" said isegi toetusrahasid. Mõne aasta eest tuli üks ohvritest oma looga avalikkuse ette. Pärast seda hakkasid Hildesheimi uurijad teemaga süvitsi tegelema.
Uurijad avastasid haridusasutusi, riigi noorte heaolu eest vastutavat ametit ning Berliini Senatit läbiva võrgustiku, kus pedofiilia oli aktsepteeritud, toetatud ja kaitstud. Paljud pedofiilidest kasuvanemad olid kõrge profiiliga akadeemikud. Võrgustikku olid kaasatud Max Plancki Instituudi, Berliini Vaba Ülikooli ja kurikuulsa Odenwaldi Kooli töötajad. Odenwaldi kooli tabas mitme aasta eest pedofiiliaskandaal ning see suleti.
Raporti esialgse avalikustamise ajal ei tundnud aga Berliini Senat selle vastu huvi. Nüüd on olukord muutumas ja võimud on lubanud tõe päevavalgele tuua.
Kentler ise hoidis pedofiilide ja nende "kasvatatavate" lastega pidevat ühendust. Ta avalikustas oma eksperimendi 80ndatel, väites, et see oli edukas. Mehe üle ei mõistetud kunagi kohut, kuna selleks ajaks olid kuriteod juba aegunud. Ükski ohvritest pole seetõttu ka kompensatsiooni saanud.
Kentler oli homoseksuaal ja elas üksi, kuid tal oli tervelt neli adopteeritud poega. Tema eksperimentidele andsid heakskiidu vasakpoolsed sotsiaaldemokraadid.
"Nad võimaldasid praktikas realiseerida pedofiilidest lobistide palve, mis polnud toona vasakliberaalsetes ringkondades ebapopulaarne: pedofiilsete suhete legaliseerimise," kirjutas juba 2013. aastal väljaanne TAZ.
Kentler oli omal ajal progressiivse seksoloogina kõrges hinnas.
Toimetas Jaanus Vogelberg