Ühe Hollywoodi populaarsema toote, "Matrixi" frantsiisi, üks autoritest ja režissööridest Andy "Lilly" Wachowski teatas, et "[Matrixi] filmid on alati olnud trans-kogemuse allegooria."
Voogedastusettevõttele Netflix antud intervjuus rääkis üks Wachovski vendadest: "Ma armastan seda kui tähtsad on need filmid transsooliste inimeste jaoks. Paljud on pöördunud minu poole ja öelnud, et "need filmid päästsid minu elu." Sest kui sa räägid muundumisest, eriti kujutlusvõimele rajatud teadusliku fantastika maailmas, on see nagu terve maailma ehitamine, milles võimatud ideed saavad võimalikuks. Ma arvan, et see on põhjus, miks need filmid kõnetavad transsoolisi."
Wachovski sõnul on tal hea meel, et inimesed on asetanud "Matrixi" triloogia trans-narratiivi ja avaldas tänu, et ta on üks neist, kes on saanud neid millegagi aidata." Ta jätkas: "Mul on hea meel, et "Matrixi" algne allegooria on avalikuks saanud. Kui me "Matrixi" filmid tegime, siis maailm ei olnud [sellisteks paljastusteks] valmis. Ärimaailm ei olnud selleks valmis."
"Matrixi" loo üks autoritest selgitas lähemalt ka tegelaskuju Switch (keda mängib näitlejanna Belinda McClory) olemust. Tema sõnul kirjutati Switch algselt väga selgelt voolsooliseks (gender fluid), kuid filmistuudio Warner Bros mattis selle mõtte maha.
""Matrixi" lugu rääkis igatsusest muundumise järele, kuid seda kõike jutustati kapisolija vaatenurgast," jätkas Wachovski. "Me kirjutasime tegelaskuju Switch algselt sellisena, et päris maailmas oli ta mees ja Matrixis naine. See oli nii meie mõlema [koos vennaga] mõtteruumis."
"Ma ei tea kui selgelt ma "Matrixi" kirjutamise ajal oma trans-soolisusest aru sain, kuid selle taga oli mingi põlemine," kirjeldas Wachovski oma seisundit filmistsenaariumi kirjutamise ajal.
Wachovski pole üldse rahul, et paremate poliitiliste vaadetega inimesed on enda vaadete edendamiseks kasutusele võtnud "Matrixi" punase tableti allegooria. Peale seda kui tuntud äriinimene Elon Musk säutsus üpris krüptiliselt 17. mail "võtke punane tablett," ja Ameerika Ühendriikide presidendi Donald Trumpi tütar Ivanka Trump seda "Võetud!" kommentaariga edasi jagas, vastas Wachovski "käige mõlemad p****e" ning annetas meelehärmist Chicago omasooiharate ja soosegaste (LGBTQ+) tervisekeskusele suure summa raha.
Mõte, et "Matrix" sobib kenasti transürituse allegooriaks, on erinevate inimeste peades ringi käinud varemgi. Muutsooline, sooaktivist, Andrea Long Chu üllitas 2019. aastal raamatu "Naised: mure" (Females: A Concern), milles ta seletas "Matrixi" oma lugejatele lahti järgnevalt: Anderson elab topeltelu ja teda jälitab hulluks ajav tunne, et maailmaga on midagi katki. Kui ta leiab omale uued sõbrad, kes tutvustavad talle uut reaalsust, võtab ta omale uue nime Neo.
"Neo elab ebaolekus (has dysphoria). "Matrix" on soobinaarne (gender binary). ["Matrixi"] agendid kehastavad ransfoobiat. Punane tablett tähendab hormoone," leiab hetkel New Yorki ülikoolis võrdleva kirjanduse doktorikraadi tegev naistemuresid käsitleva raamatu autor.
Andy Wachovski esines hiljuti Sam Federi dokumenaalfilmis "Avalikkustamine" (Disclosure), milles rääkis, kuidas Hollywoodis on lood "soomuutjate" esindatusega. Lisaks rääkis ta "Matrixist" ja oma armastusest multifilitegelase Bugs Bunny vastu, keda ta peab üheks esimeseks positiivselt esitatud voolava sooga tegelaskujuks.
Andy vend Larry "Lana" Wachovski kirjutab hetkel üksi "Matrixi" neljandat osa.
Larry Wachovski otsustas 2012. aastal hakata naiseks ja võttis omale eesnimeks Lana. 2016. aastal järgnes talle Andy, kes võttis nimeks Lilly.
Toimetas Karol Kallas