Kreeklased on Türgi kaudu Euroopasse tungivate sisserändajate tõrjumiseks leidnud uue lahenduse – inimesed pannakse paati ja jäetakse Türgi merepiirile Türgi poole päästelaevu ootama.
Kreeka valitsus on viimaste kuude jooksul käivitanud salajase kampaania, mille käigus Türgi poolelt üle mere riiki tunginud sisserändajad pannakse kummipaatidesse tagasi ja viiakse Kreeka-Türgi merepiirile, paljastab New York Times (NYT).
NYT-i ajakirjanike, kolme kodanikuühenduse töötajate, kahe teadlase ja Türgi Rannavalve koostöös on kokku loetud, et Kreeka ametnikud on sellisel viisil 31 operatsiooni käigus Lähis-Itta tagasi saatnud kokku vähemalt 1072 õnneotsijat. NYT küsitles viie väljasaatmisoperatsiooni osalisi ja ajakirjanike käsutuses on videote kujul tõestusmaterjal kõigi 31 sündmuse kohta.
"See oli väga ebanimlik," rääkis ajakirjanikele 50-aastane Süüriast pärit ja ajutiselt Rhodose saare varjupiagas peatuskoha leidnud õpetaja Najma al-Khatib. Tema sõnul pandi tema ja 22 kaassisserändajat 26. juulil pimeduse varjus maskides Kreeka ametnike poolt päästeparvele ja jäeti nad aerude ning mootorita Türgi territoriaalvete äärde, kust Türgi rannavalve nad lõpuks ära päästis.
"Ma lahkusin Süüriast pommitamise tõttu, kuid kui minuga nii juhtus, ma soovisin, et ma oleks pommi läbi surma saanud," kurtis süüria õpetaja NYT-ile.
Kreeka valitsuse kinnitusel pole sellises sissetungijate merele tagasiviimises midagi ebaseaduslikku.
Toimetas Karol Kallas