Ameerika Ühendriikide president Donald Trump pidas ÜRO 75. peaassambleel maailma riigijuhtidele kõne, milles nimetas Hiinat otse Covid-19 pandeemia eest vastutajaks ja kutsus riigijuhte üles seadma esikohale oma rahvas, mitte mingid läbikukkumisele määratud globaalsed eesmärgid.
Trumpi kõne põhipunktid olid järgmised:
- Hiina on otseselt süüdi Covid-19 pandeemias ja peab selle eest vastututama.
- Hiina on maailma suurim ookeanide prügistaja ja nende elurikkuse hävitaja ning atmosfääri saastaja.
- ÜRO, kui see tahab olla tõhus organisatsioon, peab tegelema päris maailma probleemidega.
- Afganistani, Iisraeli ja araabiamaade ja Kosovo ning Serbia rahulepingud on suur samm parema maailma poole.
- Afganistanist tuuakse Ameerika sõdurid ära.
- USA sõjavägi on võimsam ja tehniliselt paremal järjel kui eales varem.
- Nii nagu Donald Trump seab Ameerika esikohale, peaksid oma riigi ja inimesed seadma esikohale ka teised riigid. Oma kodanike heaolu on riikide rahvusvahelise koostöö alus.
Alljärgnev on Ameerika Ühendriikide presidendi Donald Trumpi ÜRO 75. peaassambleel peetud kõne tõlge.
Minu jaoks on suur au pöörduda Ühinenud Rahvaste Organisatsiooni peaassamblee poole ajal, kui Teisest Maailmasõjast ja ÜRO asutamisest on möödunud 75 aastat.
Täna peame me taas ülemaailmset võitlust. Me oleme vihases sõjas nähtamatu vaenlasega – Hiina viirusega, mis on 188 riigis nõudnud loendamatuid elusid.
Ameerika Ühendriikides oleme me käivitanud Teise Maailmasõja järel kõige agressiivsema mobilisatsiooni. Me oleme kiirkorras tootnud rekordilise arvu hingamisaparaate ja seda hulgal, mis lubab meil neid jagada oma sõpradega üle maailma. Me oleme loonud elusid päästvaid raviviise, mis on vähendanud surmade arvu võrreldes aprilliga 85 protsenti. Kolm vaktsiini on kliiniliste katsete lõppfaasis ja me toodame neid juba massiliselt, et kui need valmis saavad, saaks neid kohe jagama hakata. Me hakkame koheselt inimesi vaktsineerima, me teeme sellele pandeemiale lõpu ja taas saabub uus enneolematu jõukuse, koostöö ning rahu ajastu.
Kui me püüdleme sellise helge tuleviku poole, peame me samal ajal võtma vastutusele riigi, mis on selle nuhtluse maailma kallale lahti lasknud ja see on Hiina. Kui viirus hakkas Hiinas levima, pani see kodumaise reisimise seisma, kuid samal ajal lubas jätkuda rahvusvahelistel Hiinast lahkuvatel lendudel ja nakatas sellega kogu maailma.
Hiina mõistis minu kehtestatud reisipiirangud nende riigile hukka ja seda isegi ajal kui nad piirasid kodumaist lennuliiklust ning panid oma kodanikud kodudesse luku taha.
Hiina valitsus ja Maailma Terviseorganisatsioon, mis tegelikult on Hiina kontrolli all, väitsid valetades, et pole mingeid tõendeid, nagu kanduks viirus üle inimeselt inimesele. Hiljem nad väitsid taas ekslikult, et sümptomiteta inimesed nakkust ei levita. Ühinenud Rahvaste Organisatsioon peab Hiina selle tegude eest vastutusele võtma.
Lisaks heidab Hiina igal aastal miljoneid ja miljoneid tonne plastikut ning prügi ookeanidesse. Viskab seda teiste riikide merepiirides asuvate kalavarude sekka. Hiina tegevuse tõttu hävivad massiliselt korallrahud ja see paiskab Maa atmosfääri rohkem toksilist elavhõbedat kui ükski teine riik maailmas.
Hiina süsihappegaasi heitmed on USA omadest pea kaks korda suuremad ja need kasvavad väga kiiresti. Peale seda kui ma astusin möödunud aastal välja ühepoolsest Pariisi kliimaleppest, on Ameerika Ühendriigid vähendanud oma CO2 heitmeid rohkem kui ükski nimetatud leppega ühinenud riik. Need, kes ründavad Ameerika Ühendriikide silmapaistvaid keskkonnasaavutusi ja samal ajal eiravad Hiina ohjeldamatut saastamist, ei ole huvitatud keskkonnast. Need tahavad ainult karistada Ameerikat ja ma ei kavatse sellega leppida.
Kui Ühinenud Rahvaste Organisatsioon tahab olla tõhus ühendus, peab see keskenduma päris maailma probleemidele. Selliste probleemide hulgas on terrorism, naiste rõhumine, sunnitöö, narkokaubandus, inim- ja seksikaubandus, usuline tagakiusamine ja usulisse vähemusse kuuluvate rahvaste hävitamine.
Ameerika seisab alati inimõiguste kaitsjate esirinnas. Minu administratsioon suurendab usulisi vabadusi, naiste võimalusi elus edasi jõuda, me seisame homoseksuaalsuse dekriminaliseerimise eest, me võitleme inimkaubandusega ja kaitseme sündimata lapsi.
Me saame aru, et jõukas Ameerika on vaba ja turvalise maailma vundament. Kolme lühikese aastaga me ehitasime üles ajaloo parima majanduse ja me teeme seda taas ning kiiresti.
Meie sõjavägi on täna oluliselt suurem. Viimase nelja aastaga oleme me oma sõjaväele kulutanud 2,5 triljonit dollarit. Meie sõjavägi on maailma võimsaim ja mitte ükski teine sõjavägi ei pääse selle lähedalegi.
Me oleme hakanud vastu aastakümnete pikkusele Hiina kaubandusreeglite rikkumisele. Me oleme taas elu sisse puhunud NATO allianssi ja teised riigid on märkimisväärselt suurendanud oma sõjalisi kulutusi. Me oleme inimkaubanduse peatamiseks moodustanud ajaloolise liidu Mehhiko, Guatemala, Hondurase ja El Salvadoriga. Me seisame koos Kuuba, Nikaragua ja Venezuela inimestega nende õiglases võitluses vabaduse eest. Me lahkusime kohutavast Iraani tuumaleppest ja kehtestasime maailma juhtivale terrorismi riiklikule toetajale halvavad sanktsioonid. Me hävitasime ISIS-e kalifaadi ja tapsime selle asutaja ning juhi Al Baghdadi. Me kõrvaldasime maailma ühe mõjukama terroristi Qāsem Soleymānī.
Sellel kuul me saavutasime rahulepingu Serbia ja Kosovo vahel. Me jõudsime kahe murrangulise rahulepinguni Lähis-Idas. Peale aastakümnete pikkust paigaltammumist sõlmisid Iisrael, Araabia Ühendemiraadid ja Bahrein Valges Majas ajaloolise rahulepingu. Selle rahulepinguga kavatsevad ühineda veel paljud Lähis-Ida riigid ja need teevad seda peatselt. Viidatud riigid saavad aru, et see on hea nii neile kui maailmale.
Sellised maailma muutvad rahulepingud on Lähis-Ida uus koidik. Kasutades teistsugust lähenemist oleme me saavutanud erinevad ja senistest ülimuslikumad tulemused. Meie lähenemine toimib. Peatselt sõlmitakse veel mitmeid rahulepinguid ja ma pole kunagi olnud nii optimistlik Lähis-Ida tuleviku suhtes kui täna. Liiva ei immuta enam veri ja sellised päevad on loodetavasti möödas.
Ajal kui ma pean seda kõnet, näevad Ameerika Ühendriigid vaeva Afganistani sõja lõpetamise nimel ja me toome oma sõdurid sealt koju.
Ameerika täidab oma rahusobitaja kohust, kuid see on rahu tänu jõule. Me oleme täna tugevamad kui eales varem. Meie relvad on kõrgemal tasemel kui ei kunagi varem. Sellisel tasemel, mida me ausalt öeldes pole varem osanud isegi ette kujutada ja ma palun Jumalat, et me ei peaks neid relvi kunagi kasutama.
Aastakümneid on ühed ja samad väsinud hääled pakkunud ühtesid ja samu läbikukkunud lahendusi. Ajanud oma rahva arvelt taga globaalseid eesmärke, kuid ainult siis, kui kantakse hoolt enda kodanike eest, võib jõuda tõelise koostööni. Presidendina olen ma tagasi lükanud endiste aegade läbikukkunud lahendused ja uhkena sean ma Ameerika esikohale. Täpselt samuti peaksite teie seadma oma riigid esikohale ja sedasi on õige.
Ma olen kindel, et kui me järgmisel aastal isiklikult kokku saame [seekordne ÜRO peaassamblee toimub virtuaalselt], on saabunud ajaloo üks parimaid aastaid, mille eest maailm on teile tänulik.
Jumal õnnistagu teid kõiki, Jumal õnnistagu Ameerikat ja Jumal õnnistagu Ühinenud Rahvaste Organisatsiooni.
Tõlkis Karol Kallas