Europa Komisjoni, Euroopa Parlamendi ja Euroopa Nõukogu eesistuja Saksamaa poolt kõlavad üha kõvemini hääled, et üleliiduline rahajagamine tuleks siduda liikmesriikide õigusriigi põhimõtete järgmisega. Ungari peaministri Viktor Orbáni hinnangul võivad aga liikmesriigid luua majanduse taastamise rahastu ilma Euroopa Liiduta.
"Kui arutelu, kas õigusriigi põhimõtted ja eelarveküsimused peaksid olema seotud ähvardab edasi lükata koroonaviiruse epideemia järgse majanduse taastamise rahastamise fondi käivitamise, siis on võimalik liimesriikide vahel sõlmida kokkulepe väljaspool Euroopa Liidu institutsioone," rääkis Ungari peaminister Viktor Orbán ajakirjanikele enne Euroopa Liidu peaministrite kohtumist Brüsselis.
Orbáni sõnul tuleb kõne alla möödunud suvel kokku lepitud nn päästefondi loomise otsus, mis peaks lisaks Euroopa Liidu seitsme aastasele eelarvele aitama riikidel saada üle Covid-19 pandeemia põhjustatud majanduslangusest.
Tänaseks pole veel kokku lepitud, kuidas päästefondi raha täpsemalt jagama hakatakse ja Ungari peaministri sõnul ootavad ees "tulised arutelud", kuna paljud tahavad fondi rahastuse siduda "õigusriigi põhimõtete" järgimisega.
Orbani sõnul on kriisiga vaja tegeleda kohe ja rahastamist ei tohi väidetava õigusriigi põhimõtete rikkumise arutelu tõttu edasi lükata. Ungari peaministri hinnangul on õigusriigi põhimõtete ja rahastamisküsimuste sidumine halvasti ajastatud.
Kui siiski selliste aruteludega lükatakse Euroopa taastekava käivitamine edasi, jääb võimalus, et Euroopa Liidu liikmesriigid lepivad sarnase fondi loomise kokku omavahel valitsustevaheliste lepingutega ja ilma Euroopa Liidu institutsioonide vahele segamiseta.
Sellisel viisil oleks võimalik vältida arusaamatusi erinevate liikmesriikide vahel ja raha jõuaks abivajajateni palju kiiremini, kinnitas Orbán.
Käesoleva ELi riigijuhtide kohtumise peateemaks on välisküsimused, nagu näiteks suhted Türgi, Kreeka ja Küprose vahel, pikaajalised suhted Hiinaga ja Liidu vastus Valgevenes toimuvale.
Visegradi neli riiki on Orbáni sõnul mh käivitanud Valgevene abistamiseks omamoodi Marshalli plaani. Türgi, Kreeka ja Küprose lahkhelide küsimuses on Ungari peaministri sõnul aga seisukohti sama palju kui liikmesriike.
Toimetas Karol Kallas