Kreeka ja Itaalia süüdistavad Saksamaa vabaühendusi, et need osalevad "massiivses" inimkaubitsemise võrgustikus. Kreeka politsei on inimkaubitsemise kahtluse alusel arreteerinud kümneid MTÜ töötajaid.
Kreeka politsei kahtlustab, et neli Saksamaa mittetulundusühendust teevad koostööd Türgi inimkaubitsejatega, aidates ebaseaduslikel sisserändajatel vältida merepatrulle ja otsides neile Kreeka saartel sobivaid maabumiskohti. Möödunud nädalal arreteeriti viidatud kahtluste alusel 35 MTÜ aktivisti, vahendab uudisteportaal ReMix.
Peale aktivistide arreteerimist on ilmnenud hulgaliselt uusi inimkaubitsemist puudutavaid asjaolusid.
Kreeka uudisteportaali Proto Thema sõnul on uurimise all neli sisserännumeelset mittetulundusühendust, mis on pärit Saksamaalt, Norrast ja Austriast. Suure politseioperatsiooni keskmes on MTÜ-d Mare Liberum, Sea Watch, FFM ja Josoor International Solidarity. Nimetatud ühenduste laevad tegutsevad Kreekale kuuluva Lesbose saare, mis on alates sisserändekriisi algusest 2015. aastal üle mere tulevate sisserändajate üks populaarsemaid sihtkohti, lähistel.
Ametlikult tegelevad vabaühendused sisserändajate päästmisega merel tekkinud ohuolukordadest, kuid nii Kreeka kui Itaalia süüdistavad organisatsioone inimkaubitsejatele "taksoteenuse" pakkumises. Koostöös inimkaubitsejatega võetakse sisserändajad ettenähtud kohast peale, väites sealjuures, et tegemist on merelt päästetud inimestega, ning laetakse Kreeka poolel maha.
Suur hulk sisserändajaid, kes soovivad läbi Türgi Euroopasse tungida, teevad seda üle Vahemere idaosa ja kuigi Kreeka võimud teevad nende peatamiseks kõik, paljudel see siiski õnnestub.
Poola uudisteportaali Niezalezna andmetel süüdistavad Kreeka võimud Saksamaa MTÜsid riigi mere- ja maa- ning ELi piirivalveagentuuri Frontex patrullide järel luuramises.
Prokuröride sõnul kuulasid nende MTÜ-de töötajad pealt piirivalvurite raadiosidet ja edastasid kogutud info Türgi inimkaubitsejatele, kes teadsid selle alusel patrullidest eemale hoida. Aktivistid andsid samuti nõu, kuidas vältida maapatrulle ja kus on Kreeka saartel kõige sobivamad maabumiskohad.
Võimude sõnul pääsesid aktivistid varastatud kasutajatunnuste ja paroolidega ligi ka Türgi valitsuse suletud ilmavõrgukeskkondadele, kust saadud info alusel aitasid samuti inimkaubitsejaid.
Kreeka ajakirjanduse andmetel on uurimine kestnud mitmeid kuid. Võimud on Mare Liberumi aluselt avastanud hulgaliselt kaarte, millel on ära märgitud kohad, kust sisserändajad Türgi poolelt teele asuvad ja kus Lesbose saarel maabuvad.
Kreeka korrakaitsjad on korraldanud Türgi poolel ka salaoperatsiooni. Agendid, kes esinesid ebaseaduslike sisserändajatena, said ühenduse nimetatud MTÜdega ja avastaid, et need teevad inimkaubistejatega koostööd.
Uurimise tulemusena on esitatud süüdistus 35-le viidatud MTÜde töötajatele, kes on aidanud kaasa vähemalt 32 ebaseaduslikule piiriületusele, mille tulemusena on Euroopasse pääsenud 3000 ebaseadusliku sisserändaja ümber.
Uurimise eesmärgiks on paljastada, kes neid vabaühendusi rahastab kahtlustades, et suur osa rahast võib olla pärit Türgi inimkaubitsejatelt.
Toimetas Karol Kallas