Foto: depositphotos.com

Hollandi lastekaitseekspertide sõnul aitab sõltuvus- ja õpihäiretega ning vaimuhaigete naiste sunni korras ajutine steriliseerimine ära hoida laste väärkohtlemist. 

Nõuandva grupi, kuhu kuulub endine Hollandi perekohtu juht ja Rahvapartei Vabaduse ja Demokraatia eest (VVD) endine senaator Heleen Dupuis sõnul on tegemist meetmega, mis aitab vältida laste väärkohtlemist emade poolt, kes ei saa nende kasvatamisega hakkama, kirjutab Dutch News.

Hollandis on väidetavalt sadu selliseid naisi, kellele peaksid kava kohaselt tegema rasestumise vastase süsti või paigaldama sama mõjuga implantaadi. Täpset uue rasestumisvastase režiimi alla kuuluvate naiste arvu ei saa privaatsusnõuete tõttu avalikustada.

Plaani kohaselt saaksid prokurörid ja lastekaitsespetsialistid pöörduda kohtu poole taotlusega kas naiste kohustuslikuks ajutiseks või alaliseks steriliseerimiseks juhul kui naine on vaimuhaige, tal on diagnoositud õpiraskused, tal on hepatiit B või C nakkus, või ta on varasemalt lapsi väärkohelnud. Teoorias peaks steriliseerimine olema ajutine seniks kui naise mured on lahendatud.

Cees de Groot, kes on olnud perekonnakohtunik ja täna on Rotterdami piirkonnakohtu asepresident, tõi sellise naise näiteks prostitutsiooni vallas töötava vaimuhaige naise, kes tahab rasestuda, kuna kliendid maksavad raseda naise tarbimise eest rohkem.

De Grooti sõnul teevad mainitud kategooriasse langevatest naistest 70 protsenti juba täna vabatahtlikult võimudega koostööd, kuid ülejäänud kolmkümmend protsenti valmistavad muret. "Praktikas peaks selle koha peal sekkuma lastekaitse," väidab kohtunik.

Dupuisi, kes varem on juhtinud Hollandi puudega inimeste hoolekandeametit (VGN), sõnul on naistele, kes soovivad saada last, kuid ei saa tema kasvatamisega hakkama, laste saamise ära keelamine eetiline valik. "Tuleb valida vähim kahest kurjast," leiab ta.

Tänane Hollandi terviseminister Hugo de Jonge esitas samasuguse ettepaneku 2016. aastal, kui ta töötas Rotterdami tervishoiu aldermanina.

"Tegemist on väga keerulise ja tundliku küsimusega," rääkis de Jonge toona. "Olukorrad, milles mõned lapsed ilmale tulevad, on sõna otseses mõttes painavad. See on põhjus, miks ma toetan haavata vanemluse vältimist."

Hollandist sai 2001. aastal esimene riik maailmas, kus seadustati samasooliste paaride abielu. Tänaseks on Hollandis abiellunud üle 15 000 samasoolise paari.

Toimetas Karol Kallas