USA luure poolt Hiina spiooniks peetav Fang Fang alias Christine Fang suutis aastate eest infiltreeruda California demokraatliku partei masinavärki. Kõige kurjakuulutavam on kahtlus, et Fang oli intiimsuhtes praegu USA Esindajatekoja luurekomiteesse kuuluva Eric Swalwelliga, kirjutavad Axios ja Fox News.
Fangi tegevuse paljastas esmalt Axiose aastapikkune uurimistöö. Hiina kodanikust Fang astus 2011. aastal kattevarjuna California Bay Area piirkonna ülikooli, kus ta asus koheselt aktiivselt kaasa lööma kohalikus poliitikas. Samal ajal oli ta ebatavaliselt lähedastes suhetes kohaliku San Francisco Hiina konsulaadiga.
Fang käis 2010-2015 aastatel hoogsalt erinevatel konverentsidel ja kampaaniaüritustel, kus püüdis potentsiaalsetele ohvritele külje alla pugeda. Tal õnnestuski luua aukartustäratav tutvusvõrgustik. 2013. aastal aitas Fang raha koguda demokraadist Esindajakoja liikme Tulsi Gabbardi kampaania jaoks. 2014. aastal töötas ta Esindajatekotta kandideerinud Ro Khanna kampaania heaks. Fang positsioneeris end kohaliku Aasia elanikkonna huvide esindajana.
Axiose luureallikate sõnul oli ilus ja karismaatiline Fang vahekorras vähemalt kahe demokraadist linnapeaga. Üks neist nimetas Fangi avalikult oma tüdruksõbraks, kuigi oli viimasest oluliselt vanem. Juhtumeid jälgis salaja Föderaalne Juurdlusbüroo (FBI). Fangi tegevus avastati juhuslikult ühe teise Hiina San Francisco konsulaadis töötava arvatava luuraja jälgimisel.
2015. aastal teavitati mitmeid Fangi ohvriks langenud poliitikuid kahtluste kohta. Mõni aeg hiljem põgenes Fang ootamatult USAst.
Lähedased suhted luurekomitee liikmega
Tänaseks on Fangi sihtmärkidest kõige kaugemale jõudnud Esindajatekoja luurekomitee liige Eric Swalwell, kes sai 2012. aastal üheks Esindajatekoja noorimaks liikmeks. Luurekomiteesse sai ta 2015. aasta jaanuaris. Mullu kandideeris ta ka USA presidendiks.
Fang tegeles 2014. aastal Swalwelli tagasivalimiskampaania jaoks raha kogumisega. Samuti sokutas ta Swalwelli Washingtoni büroosse praktikante, keda kahtlustatakse Hiina heaks luuramises. Fox Newsi andmetel oli Fangil ja Swalwellil ka intiimsuhe, mida viimase esindajad pole ei kinnitanud ega ka ümber lükanud, viidates "salastatusele". Pärast FBI hoiatusbriifingut katkestas Swalwell kõik suhted Fangiga.
Fox Newsi uudisteankur Tucker Carlsoni sõnul on arusaamatu, miks Swalwell pole veel luurekomiteest lahkunud. Ta meenutas, et California kõige staažikama demokraadist senaatori Dianne Feinsteini jaoks 20 aastat töötanud autojuht osutus samuti Hiina spiooniks.
Hiina keskendub Californiale
Luureallikate sõnul on Hiina strateegia ujuda külje alla suure potentsiaaliga poliitikutele, kes on alles oma karjääri alguses. Eriti keskendutakse seejuures just Bay Area piirkonnale, sest sealt on pärit ebaproportsionaalselt palju hilisemaid demokraatide tipp-poliitikuid.
Samuti pakub hiinlastele, aga ka venelastele huvi piirkonnas asuv tehnoloogiameka Räniorg. Californias on ka üks suurimaid hiinlaste kogukondi kogu USAs.
FBI töö teeb Bay Areas aga keeruliseks see, et 60ndatel ja 70ndatel tegeles büroo seal aktiivselt vasakpoolsete liikumiste jälgimisega, mistõttu FBId piirkonnas ei usaldata.