Ühendkuningriigi rahvusringhäälingu BBC loomingulise mitmekesisuse direktor June Sarpong rõhutab, et "valge privileeg" on fakt ja valgeid inimesi pole nende rassi tõttu "mitte kunagi võimalik diskrimineerida".
Sarpong, kes on Londonis elavate Ghana sisserändajate järeltulija, väidab, et "meie süsteemi on ebaõiglus sisse kodeeritud", vahendab Breitbart.
"Ma ei väida sekundikski, et kõik valged inimesed on privilegeeritud. Loomulikult mitte. Kuid kui sa oled pärit vaesest perest ja sa oled valge, käivad sellega kaasas teatud eelised. Sind ei mõisteta mitte kunagi sinu rassi tõttu hukka," kuulutas BBC mitmekesislane. "Sind võidakse diskrimineerida sinu klassikuuluvuse alusel. Sind võidakse diskrimineerida sinu vanuse tõttu. Sind võidakse diskrimineerida sinu soo, suuruse vms põhjusel, kuid sind ei diskrimineerita mitte kunagi sinu rassi pärast, mis iseenesest osutab, et valge privileegi kontseptsioon on tõene," jätkas Sarpong.
BBC mitmekesisuse juhi sellised väited on mõneti kummalised, sest näiteks BBC otsib regulaarselt töötajaid ja praktikante kohtadele, kuhu valgeid inimesi ja eriti valgeid mehi, ei oodata.
Sarpong peab nädalas tööl käima kolm päeva, mille eest makstakse talle aastas 75 000 naelsterlingit (ca 82 000€) ja tema käsutada on 100 miljoni naelane (109K€) "mitmekesise ja kaasava sisu" loomise fond. Lisaks, kuigi BBCs on täna erinevad vähemused üleesindatud ja valge töölisklass alaesindatud, väidab loova mitmekesisuse direktor, et "valge privileegi" nägemiseks piisab ainult sellest, kui inimesed on silmad avavad.
"Kaasaegse privileegi puhul tuleb tähele panna, et kui sa oled kasusaaja, siis sa tihti ei teadvusta seda endale ja see on kogu teema sisu, kas pole? Sest vaikimisi olek on valge ja samuti kõik, mis ei ole "teine"," jätkas Sarpong.
"Ja ma arvan, et hetkel kui valged inimesed sellisest seisukorrast aru saavad, tõusevad nad püsti ja ütlevad: "Issand, ma ei teadnud seda. Ma tahan olla osa lahendusest.".
Sarpong on kirjutanud raamatu "Privileegi vägi" (The Power of Privilege), mis õpetab lugejatele, kuidas valged inimesed saavad rassismile väljakutse esitada.
Sarpong on varem tuntust kogunud vasakäärmuslasest aktivistina, kes oli näiteks üks Brexiti-vastase Britannia on Euroopas tugevam (Britain Stronger in Europe) kampaania eestvedajatest.
BBCd rahastatakse Ühendkuningriigi elanikelt kogutava litsentsitasuga, mida inimesed peavad vanglakaristuse ähvardusel maksma isegi siis, kui nad ei vaata ega kuula ühtegi BBC programmi. BBC põhikirjas on ette nähtud, et ringhääling peab sotsiaalsetes ja poliitilistes küsimustes olema neutraalne ning töötajate ametijuhendites on kirjas, et nad peavad oma poliitilised vaated enda teada hoidma.
Käesoleva aasta augustis üllitas BBC 5–16 aastastele kooliõpilastele mõeldud haridusprogrammi Bitesize raames kursuse "Mis on valge privileeg".
Toimetas Karol Kallas