Kesk- ja Reformierakonna valitsus leiab, et Eesti viisasid väljastatakse liiga raske käega ja olukorda saab parandada õigusega negatiivne viisa otsus Eesti kohtus vaidlustada.
Välismaalaste seaduse muutmise seadus (viisavaide otsuse kohtukaebeõigus) 328 SE" nime kandva eelnõu tutvustuses nenditakse, et "Kuigi Euroopa Liidu õigus kohustab võimaldama kohtulikku kontrolli üksnes Schengeni viisa otsuste suhtes, siis õigusruumi selguse ja ühtsuse eesmärgil on asjakohane laiendada sama süsteemi ka Eesti pikaajalisi viisasid ja viisavaba viibimist puudutavatele otsustele."
Isamaa poliitiku ja eelmise valitsuse välisministrei Urmas Reinsalu sõnul on tegemist "täiesti arulageda algatusega, millega tahetakse viisast välismaalasele teha suisa inimõigus".
Eelnõu tutvustuses jätkatakse: "Praegu on välismaalastel, kes vaidlustavad viisaga seotud otsuseid, võimalik kasutada kaheastmelist vaidlustamise süsteemi. Esimese vaide üle otsustab asutus, kes otsuse tegi – näiteks politsei- ja piirivalveamet või välisesindus, ning juhul kui vaiet ei rahuldada, on võimalik pöörduda uue vaidega vastavalt kas sise- või välisministeeriumi poole. Edaspidi on võimalik peale kohustuslikku kaheastmelist vaidemenetlust esitada kaebus halduskohtusse."
Uue otsusega tahab Kesk- ja Reformierakonna valitsus anda inimesele, kellele on näiteks julgeolekukaalutlustel keeldutud Eesti viisa andmisest, vaidlustada see lisaks Eesti kohtus.
Näiteks Ühendkuningriigis on selline õigus olemas ja erinevad inimõiguslased, islamistid ning aktivistid on seda ka kurjasti ära kasutanud.
2020. aasta keskel rullus saareriigis lahti ohtralt tähelepanu pälvinud islamiterroristist Shamima Begumi kaasus. Begum läks oma vabal tahtel Süüriasse "ISISe pruudiks" ja peale terroristide lüüasaamist soovis Ühendkuningriiki tagasi pöörduda. Ametiasutused olid temalt vahepeal terrorismi tõttu kodakondsuse ära võtnud, mis tähendas, et ta pidi endisele kodumaale tagasi pöördumiseks taotlema viisat. Viisast keeldumise vaidlustas ta aktivistide ja erinevate "õiguslaste" ning Briti maksumaksjate kinni makstud õigusabi toel kohtus. Apellatsioonikohus andis naisterroristile õiguse tulla kohtupidamiseks tagasi Ühendkuningriiki. Täna on tema kohtuasi jätkuvalt arutamisel UK Ülemkohtus.
Reinsalu leiab, et SE 328 on ohtlik algatus nii ideoloogiliselt kui praktiliselt. "Tulevikus peab politsei uue koalitsiooni ideena istuma potentsiaalse terroristi või Valgevene miilitsaülemusega kohtus, kui me teda riiki ei luba," viitab Reinsalu muuhulgas Ida-Ukrainas Venemaa poolt mahitatud separatistide poolel sõdivate Eesti-Vene päritoluga ja Eesti passiga inimestele.
Toimetas Karol Kallas