Veebruari alguses Praha püha Vituse katedraalis peetud jutluses nimetas Praha peapiiskop kardinal Dominik Duka Covid-19 "Hiina bioloogiliseks relvaks".
Tema sõnul teavad sõjaväe eksperdid, kus kohast see viirus on pärit, kuid nad kas ei taha või ei saa sellest rääkida. Praha peapiiskopkond ruttas hiljem siiski kardinali öeldut kohendama väites, et peapiiskopi sõnad rebiti kontekstist välja, vahendab ReMix.
Teadlaste seas levib SARS-CoV-2 viiruse, mis põhjustab Covid-19 haigust, päritolu kohta versioon, et see on inimestele üle kandunud loomadelt, ilmselt nahkhiirtelt, ja see sai alguse Edela-Hiinast. Hiina kommunistliku partei kinnitusel on viirus pärit mõnest muust riigist, kuid seda teooriat maailma teadusüldsus ei tunnista.
Maailma Terviseorganisatsiooni uurimismeeskond pääses Hiinasse Covid-19 päritolu ja selle võimalikku ülekandumist loomadelt inimestele uurima alles käesoleva aasta jaanuaris. Raportis nendib WHO meeskond, et nad ei tegelenud detailselt võimalusega, et viiru pääses valla mõnest laborist, millest hoolimata nimetasid WHO eksperdid sellist teooriat äärmiselt ebatõenäoliseks.
Teiselt poolt leiab suurem osa Ameerika Ühendriikide luureagentuuridest, et viirus sai alguse Wuhani laborist. Endine USA Rahvusliku Luureteenistuse juht John Ratcliffe on seadnud WHO aruande küsimuse alla väites, et olemas on suur hulk tõsiseltvõetavaid tõendeid, mis näitavad, et viirus pärineb Hiina laborist.
"Tänases situatsioonis kujutab kõige hullemat ohtu Hiina viirus, see lekkinud biorelv. Kõik sõjaväe eksperdid üle maailma on selles veendunud [et see on biorelv], kuid kas kardavad või ei saa sellest rääkida. … Kuid kristlaste jaoks on olukord sama, mis enne. Meil tuleb ületada surma piir. Nii nagu peale sündi jõudsime me ema käte vahele, jõuame me lõpuks Jumala käte vahele," kuulutas Duka oma jutluses.
Immunoloog Václav Hořejší on Duka sõnumi peale kuri:
"Tema väited on skandaalsed. Hr Dukast on saanud võltsuudiste levitaja. Ma olen ka ise katoliiklane, kuid ma tunnen häbi, et meie kirikut juhib selline inimene," rääkis ta CNN Prima News uudistekanalile.
Hořejší sõnul inimesed, kes peavad koroonaviirust laborisünnitiseks, arvavad nii ainult kas poliitilistel või ideoloogilistel põhjustel.
Tšehhi vabariiki jõudis Covid-19 möödunud aasta märtsis ja peale seda on nakatunud ligi 1,1 miljonit inimest. 18 430 inimest on (17. veebruari seisuga) surnud. Aktiivseid haigusjuhte on 106 000.
Toimetas Karol Kallas