Prantsusmaa valitsus on hädas riigi meditsiinitöötajatega, kellest suur osa ei soovi lasta ennast koroonavaktsiinidega pookida ning kaalub seetõttu sundvaktsineerimist, teatab Financial Times.
"Juhul kui meditsiinitöötajatele tehtavate koroonapookimiste tase ei kahekordistu 15 päeva jooksul, tuleb riigil kaaluda vaktsineerimise kohustuslikuks tegemist kõikidele meditsiinisektori töötajatele", teavitas Prantsusmaa valitsuse vaktsineerimisprogrammi teadusnõunik Alain Fischer, tunnistades, et riigi valitsus on hetkel tegemas viimaseid jõupingutusi sundimaks meditsiinipersonali "vabatahtlikult" vaktsineerimisega nõustuma.
Märtsi alguse seisuga oli umbes kolmandik Prantsusmaa 2,5 miljonist arstist, medõest ja hooldekodu töötajast vähemalt ühe doosi vaktsiiniga poogitud. Näitaja on madal võrreldes Inglismaaga, kus ligikaudu 95% riikliku tervishoiusüsteemi töötajatest oli ühekordselt ja 8% kahekordselt vaktsineeritud. Taanis on vastavad näitajad 62% ja 23%. Itaalias on 5,7 miljonist vaktsiinist umbes pool väljastatud meditsiinitöötajatele, tõstes kahe vaktsiinidoosi saanud meditsiinipersonali taseme 92 protsendini.
Prantsusmaa on aastal 2018 läbi viidud uurimuse kohaselt maailma kõige vaktsiiniskeptilisem riik. Samuti on riigi meditsiinipersonali seas levinud tugev vastuseis AstraZeneca vaktsiinile. 11. märtsi seisuga oli 61% Prantsusmaale eraldatud AstraZeneca vaktsiinidoosidest kasutamata.
Prantsusmaa seadused kohustavad riigi meditsiinipersonali kohustuslikus korras vaktsineerima difteeria, teetanuse ja B-hepatiidi vastu. Riigi terviseakadeemia on esinenud väljakutsega lisada kohustuslikku vaktsineerimist nõudvate tõbede nimistusse ka COVID-19.
Prantsusmaa valitsus loodab, et riigi meditsiinipersonal muudab ajapikku oma meelt, tuginedes Saksamaa kogemusele. Saksa arstide katusorganisatsioonide poolt avaldatud uurimuse kohaselt suurenes Saksamaa arstide ja põetajate seas valmisolek lasta ennast koroonavaktsiiniga pookida detsembri ja veebruari vahel 64 protsendilt 76 protsendile.
Toimetas Markus Järvi