Ungari ja Ukraina vahel on puhkenud tõsine diplomaatiline konflikt, kuna viimane protestib aktiivselt Ungari otsuse peale tarnida Venemaalt gaasi ilma Ukraina torujuhtmeid kasutamata, kirjutab AP.
Esmaspäeval sõlmisid Ungari ja Vene gaasihiid Gazprom 15-aastase lepingu, mille raames tarnitakse Ungarile igal aastal 4,5 miljardit kuupmeetrit gaasi. Kuna selleks aga Ukraina gaasijuhtmeid ei kasutata, jääb viimane ilma kopsakatest transiiditasudest.
Ukraina välisministeerium teatas esmaspäeval, et Kiiev on Ungari otsusest "üllatunud ja pettunud" ning nimetas lepingut "puhtpoliitiliseks, majanduslikult ebaotsarbekaks otsuseks, millest saab kasu Kreml". Samuti teatas ministeerium, et kavatseb reedel jõustuva lepingu peale kaevata Euroopa Liidule, viidates võimalikule vastuolule ELi energiaregulatsioonidega.
Ungari välisminister Peter Szijjarto teatas seepeale Facebooki postituses, et on Ukraina käitumisest tõsiselt häiritud. Szijjarto teatel kutsus Budapest välja ka Ukraina saadiku, et protestida katse üle "rikkuda meie suveräänsust".
"Pole ukrainlaste asi, kellega ja milles me kokku lepime. Peame nende katseid takistada meie riigil enda gaasiga varustamist, ungarlaste kodude kütmist ja tööstuse tegevust tõsiseks suveräänsuse ja riiklike huvide riiveks," teatas Ungari välisminister teravas toonis avalduses. Seepeale kutsus Ukraina omakorda välja Ungari saadiku.
Ukraina välisminister Dmõtro Kuleba ütles riigi meediale, et Ungari otsus Gazpromiga lepe sõlmida rikub Ukraina ja Ungari suhteid.
Ungari ja Ukraina suhted said juba varasemalt löögi 2017. aastal, kui Ukraina otsustas, et riigi koolides peab alates viiendast klassist toimuma õpe vaid ukraina keeles. Ungari hinnangul tähendab see aga Lääne-Ukraina Transkarpaatia piirkonnas elava 150 000 etnilise ungarlase õiguste rikkumist.
Toimetas Jaanus Vogelberg