Politsei korraldab vabariigi aastapäeva eel peavoolumeedia abil nõiajahti Toompeal 3. veebruaril väidetavalt korda rikkunud inimeste tuvastamiseks. Korrarikkumistega seoses on alustatud 56 menetlust ning politsei palub avalikkuse abi menetlusega seotud kümne inimese tuvastamiseks. Pealekaebamiskampaaniat aitavad läbi viia Postimees, Delfi ja Õhtuleht.
3. veebruaril toimus Toompeal Rüütelkonna hoone juures registreeritud avalik koosolek, millele eelnevalt levisid sotsiaalmeedias üleskutsed tulla blokeerima Tallinna liiklust, mis oleks raskendanud kiirabi ja päästeameti ligipääsu Toompeale ning häirinud ka inimeste igapäevaelu.
"Selleks, et vajadusel jõuaksid elupäästjad abivajajateni, reguleerisid politseinikud liiklust ning soovitasid kõigil registreeritud meeleavaldusel osaleda soovinutel minna Toompeale jalgsi. Vaatamata korduvatele selgitustele leidus umbes poolsada autojuhti, kes otsustasid rikkuda erinevaid liiklusreegleid," kirjeldas Politsei- ja Piirivalveamet.
"Näiteks eiras üks autojuht politseinike selgitusi ning sõitis Toompea tänaval ohtlikult mööda nii liiklust reguleerinud ametnikest kui ka avalikult koosolekult lahkunud inimestest. Seejärel parkis juht enda auto vastassuunavööndisse," kirjeldati olukorda ning lisati, et sõidukit juhtinud 41-aastane mees viidi menetlustoiminguteks jaoskonda, kus talle koostati lühimenetluse otsus vastassuunas sõitmise eest.
Seejärel hakkasid ümbritsevaid inimesed takistama politseinike tööd ning politseisõiduki lahkumist. Samal ajal, kui politseinikud selgitasid sõiduteel viibinud inimestele, et nad takistavad liiklust ning suunasid inimesi kõnniteele, solvasid meeleavaldajad väidetavalt ametnikke ning loopisid politseisõiduki ja korrakaitsjate vastu lumepalle.
Ida-Harju politseijaoskonna menetlustalituse juhi Inna Toateri sõnul on üle vaadatud kümneid videosalvestusi, millelt on väidetavalt tuvastatud rikkumisi nii linnapildis kui ka Toompea tänaval.
"Avaliku korra rikkumise, avaliku koosoleku korraldamise nõuete rikkumise ja politseinike solvamisega seoses on alustatud neli menetlust, mille raames on hetkeseisuga koostatud väärteoprotokoll ühele politseiniku solvajale. Liiklusrikkumiste osas on tagantjärele alustatud 52 menetlust, millest viies on juba tehtud kiirmenetluse otsus ning viies koostatud väärteoprotokoll. Lisaks viidi kaheksa menetlust läbi rikkumiste toimepanemise päeval," ütles Toater.
„Jätkame menetlustoimingutega, et anda kõigile seaduserikkujatele signaal, et tavapärase elu sihilik häirimine ning agressiivsus nii sõnades kui tegudes avalikku korda kaitsvate võimuesindajate suhtes ei ole aktsepteeritav," lisas Toater.
Markus Järvi: politsei käitub režiimi valvekoerana
"Ilmselt poleks olnud võimalik välja mõelda paremat viisi, millega üheaegselt rikkuda vabariigi aastapäeva eel inimeste peotuju ja kahjustada avalikult politsei mainet," kommenteerib Objektiivi peatoimetaja Markus Järvi.
"Kui siia juurde panna alles hiljuti toimunud kõrge politseiametniku Valdo Põderi avalikkuse ees näkkuvaletav infooperatsioon, millega üritati kahjustada SAPTK protestide mainet, nagu oleks "meie käekirjaga kooskõlas" käia Madis Millingu või kellegi teise matuseid rüvetamas, siis vaatab meile vabariigi aastapäeva eelsest politsei tegutsemisest vastu režiimi valvekoera mentaliteet, mis Eesti "liberaalsete" poliitikute suurte sõnade järgi peaks kuuluma Valgevenesse või Putini Venemaale," tõdeb Järvi.
Varro Vooglaid: see on tülgastav nõiajaht
"Apartheidi tingimustes tähistatava vabariigi aastapäeva eelõhtul algatab politsei koostöös valitsustruu meediaga sellise nõiajahi. Tülgastav, lihtsalt tülgastav! Ei tea, kas peaks ka algatama üldrahvaliku kampaania rahumeelsetel meeleavaldustel koerte ja automaadisalvedega rahvast hirmutamas ja ahistamas käinud ning inimesi ebaseaduslikult kinni pidanud ja minema vedanud, ent maski taha varjunud politseinike tuvastamiseks," kirjutab Sihtasutuse Perekonna ja Traditsiooni Kaitseks juhataja Varro Vooglaid sotsiaalmeedias.
Vooglaiule sekundeerib sotsiaalmeedias portaali Meie Kirik peatoimetaja Veiko Vihuri: "EV aastapäeva eel otsib riik taga "roimareid", kes tulid protestima oma õiguste piiramise vastu sellesama riigi poolt. Jälk!"
Toimetas Martin Vaher