Venemaa palus peale Ukrainasse tungimist ja lääneriikide sanktsioonide kehtestamist Hiina Rahvavabariigilt sõjalist ning majanduslikku abi.
Venemaa abipalve sai teatavaks Ameerika Ühendriikide luureteenistuste ametnike kaudu, kes keeldusid täpsustamast, millist abi täpsemalt paluti, kuna selle teabe pealt võidakse jõuda luureallikateni, vahendab Fox News.
Venemaa palve on teinud murelikuks Ameerika Ühendriikide ametnikud, kes pelgavad, et Hiina sekkumine võib märkimisväärselt leevendada Venemaale kehtestatud sanktsioonide mõju ja segada lääneriikide Ukrainale abi osutamise püüdluseid.
"Me suhtleme Pekingiga otse ja privaatselt ning selgitame, et kui on tegemist suuremahulise sanktsioonide eiramisega, või Venemaa varude täiendamisega, siis sellele järgnevad absoluutselt tagajärjed," kinnitas Joe Bideni rahvusliku julgeoleku nõunik Jake Sullivan pühapäeval 13. märtsil.
"Me ei luba sellisel asjal toimuda, ega ühelgi maailma riigil ulatada Venemaale majandussanktsioonidest pääsemiseks päästerõngast," jätkas Sullivan.
Julgeolekunõunik osutas samuti, et Hiina võis Venemaa sissetungist Ukrainasse olla varem teadlik, kuid ei pruukinud olla kursis Vladimir Putini kavatsuste ulatusega.
Hiina juhid on tänase keeldunud Ukraina sõja põhjusel Putini hukkamõistmisest ja on võtnud sõna Venemaa majandussanktsioonide vastu. Hiina on jäänud eemale mitmetest ÜRO Venemaa Ukraina sõja teemalistest hääletustest.
Möödunud kolmapäeval (9.03) teatas Valge Maja pressisekretär Jen Psaki, et "Hiina paistab toetavat seda propagandat", et Ameerika Ühendriigid arendavad Ukrainas keemiarelvi.
Sullivan peaks esmaspäeval 14. märtsil Roomas kohtuma Hiina juhi Xi Jinpingi välispoliitika nõuniku Yang Jiechi'iga.
Hiina Rahvavabariigi Washingtoni saatkonna kõneisiku Liu Pengyu sõnul pole tema "sellistest arengutest midagi kuulnud".
"Tänane olukord Ukrainas tekitab tõepoolest meelehärmi. Suurimaks esimuseks on hetkel hoida ära Ukraina niigi pingelise olukorra kontrolli alt väljumine," teatas Pengyu ajakirjanikele.
Toimetas Karol Kallas