Ühendkuningriigi siseminister Priti Patel teatas 14. aprillil, et ebaseaduslikest sisserändajatest üksikud mehed saadetakse Aafrikasse Rwandasse asüüli taotlema ja sedasi aidatakse päästa inimkaubitsejate käest "loendamatu arv elusid".
Paljude Ühendkuningriigist paremat elu otsivate majanduspõgenike jaoks jääb see "ühe otsa piletiks", vahendab BBC.
Esimese hooga on tegemist prooviprojektiga ja sihikule võetakse ainult paatide või praamidega üle La Manche'i väina saabunud üksikud mehed.
Peaminister Boris Johnsoni sõnul on projekti tarbeks eraldatud 120 miljonit naelsterlingit (ca 145M€).
Plaan ei meeldi mitte kuidagi ebaseadusliku sisserände pealt raha teenivatele vabaühendustele, kuid Johnsoni sõnul ongi kava eelkõige mõeldud inimeste "märjast hauast" päästmiseks ja inimkaubitsejate ärimudeli hävitamiseks.
Ebaseaduslikku sisserännet mahitavad vabaühendused leiavad omakorda, et Rwanda "inimõiguste ajalugu" pole kiita.
"Meie kaastunne võib olla piiritu, kuid meie võimekus inimesi aidata paraku seda ei ole. Me ei saa Briti maksumaksjalt paluda, et see maksaks kinni kõigi, kes soovivad tulla siia elama, kõik kulud. Neid, kellel on õnnestunud jõuda Ühendkuningriiki, ei panda edaspidi enam kalli raha eest elama hotellidesse, vaid põgenikekeskustesse," rääkis peaminister ajakirjanikele.
Johnsoni sõnul loodetakse, et Rwanda-kavast saab aja jooksul "märkimisväärne heidutus".
2020. jõudis väikealustega iseseisvalt Ühendkuningriiki ametlike andmete kohaselt 8404 inimest. 2021. aastal oli selliseid juba 28 526. 13. aprillil tabati ebaseaduslikke paadisisserändajaid Ühendkuningriigi kallastel ja nende lähistel merel ligikaudu 600 ja arvatake, et lähinädalatel võib selliste Prantsusmaalt saabujate arv ulatuda päevas tuhandeni.
Johnsoni sõnul saab Rwandasse saata vajadusel "piiramatu" arvu inimesi.
Siseminister Pateli, kes kirjutas Rwnda pealinnas Kigalis sisserändajate ümberpaigutamise lepingule alla, sõnul on tegemist esimese sellise lepinguga maailmas ja see muudab laadi, kuidas edaspidi hakatakse ebaseaduslikku sisserännet haldama. Tema hinnangul võib Rwandasse saata "suurema hulga" inimestest, kes on ühendkuningriiki saabunud ebaseaduslikult.
Hiljutised küsitlused näitavad, et kuuskümmend protsenti avalikkusest pole valitsuse sisserändepoliitikaga rahul ja suurem osa vastanutest osutas ebaseaduslikele La Manche'i väina ületamistele.
Rwanda võtab vastutuse riiki saadetud Ühendkuningriigi ebaseaduslike sisserändajate eest, kes läbivad asüüliprotsessi ja kui see osutub edukaks, tagatakse neile Rwandas pikaajaline elamisvõimalus ning kohalikega võrdsed töö-, sotsiaalteenuste- ja ravivõimalused
Ühendkuningriigi siseministeeriumi arvamuse kohaselt ei pea plaani elluviimiseks olemasolevaid seaduseid muutma.
Rwanda on pisikene Aafrika idaosas, Kongo RV ja Tansaania vahel asuv riik, kus elab üle 12 miljoni inimese. Rwanda SKT inimese kohta on ca 740 euro ümber, Ühendkuningriigis on see ligikaudu 37 400 eurot.
Uudsest paopaigakavast võib aru saada, et see pole suunatud niivõrd Ukraina sõjapõgenikele, kuivõrd Lähis-Idast ja Aafrikast saabunud noortele meestele.