Poola valitsus on käsile võtnud riigist viimaste Nõukogude Sotsialistlike Vabariikide Liidu armee sõdurite Teise maailmasõja "saavutusi" tähistavate mälestusmärkide eemaldamise.
Poola Rahvusliku Mälestamise Instituudi (Instytut Pamięci Narodowej; IPN) juhi Karol Nawrocki sõnul võttis Poola parlament 2016. aastal vastu riigi kommunismi jäänukitest vabastamise seaduse ja see on põhjus, miks tuleb võtta maha viimasedki Punaarmeed meenutavad monumendid, vahendab uudistekanal ReMix.
Nawrocki kinnitas, et "Rahvusliku Mälestamise Instituut ei tegutse oma põhikirjalisi ülesandeid täites surnuaedadel ja haudadel, mis on igavese rahu paigad. Samas, täie otsustavusega, viib Instituut ellu 2016. aasta seadust ja Poola seimi tahet, et vabastada avalik ruum kommunismi jäänukitest ja välistada selles totalitaarsete sümbolite esitlemine."
Rahvusliku Mälestamise Instituudi juhi sõnul on Punaarmee sõdurte kujud miljonite poolakate tragöödia sümbol.
Ühe Siedleci linnas asuva punaarmeelase kuju eemaldamise puhul kinnitas Nawrocki: "Me mälestame kõiki Poola patrioote, kes hukati NKVD piinakeldrites; poola töölisi, kes tapeti 1956. aastal Poznańis, 1970. aastal Gdańskis, Gdynias, Szczecinis ja Elblągis ning kõiki 1981. aasta sõjaseaduse ohvreid. See kuju on selle süsteemi sümbol ja selliste inimeste tääkide abil, nagu kannab antud Nõukogude sõduri kuju, rakendati Poolas kommunistlikku süsteemi."
Siedleci linnapea Jacek Kolesiński sõnul on Ukraina sõja ajal Punaarmee sõduri kuju eemaldamisel sümboolne väärtus.
IPNi juhi sõnul tähendab kommunismi jäänukite eemaldamine ühtlasi ka ajaloolise tõe jalule seadmist nende inimeste kohta, keda sellistel mälestusmärkidel kujutatakse. "Ebaõiglus ohvrite suhtes, ajaloo vägistamine, ajalooline tõe ja sündsuse eiramine pani pedestaalile need, kes orjastasid vabad, sõltumatud rahvad; need kes põhjustasid lastele ja naistele valu ning kannatusi; keda täna seatakse 21. sajandil toimuva genotsiidi rollimudeliteks," jätkas ta.
IPN hinnangul on tänaseni Poola avalikus ruumis järel veel umbkaudu kuuskümmend Punaarmeed meenutavat mälestusmärki.
Punaarmee ja Nõukogude Venemaa, mis osalesid Natsionaalsotsialistliku Saksamaa hävitamises, panid sõja ajal ning järel Ida- ja Kesk-Euroopas toime sadade tuhandete naiste vägistamisi ning tohutul hulgal muid inimsuse vastaseid kuritegusid.
Eestis võib alates 26. aprillist punamonumentide juures Eesti lipuga lehvitamine minna kirja vihakuriteona.
Toimetas Karol Kallas