Kommunistlikku Hiina Rahvavabariiki on väidetavalt tabanud seni tõsiseim Covidi puhang. Riigi "dünaamilise null Covidi" poliitika tõttu keelati ära inimeste hädavajaduseta välisreisid.
Ametivõimude teatel on välisreiside piiramise eesmärgiks nakkuse piiriülese leviku tõkestamine, milleks karmistatakse passide ja teiste reisidokumentide väljastamise protsessi ning üritatakse teha lõpp ebaseaduslikele piiriületustele, vahendab Bankok Post.
10. mail riiklikus migratsiooniametis peetud koosolekul leiti, et Hiina Covid-19 olukord on "märkimisväärses ja kiireloomulises punktis" ja Pekingi linn [kaitsmine Covidi eest] on "tähtsamaist tähtsam".
Teema oli arutlusel ka poliitbüroos, mida juhib president Xi Jinping, kus riigi juhtkond kinnitas truudust null-Covidi poliitikale ning leidis, et see "peab vastu aja katsumusele".
Hiinas on valitsuse ametlik Covid-19 alguse jutupunkt, et viirus ei saanud alguse mitte Wuhani Viroloogiainstituudi lekkest, vaid nakkus toodi riiki välismaalt. Väidetud on isegi, et viirus saabus Hiina kas kirja või postipakiga.
Hiina võimud on piiranud kodanike reisimist alates epideemia algusest ja paljud inimesed on kurtnud, et nende aegunud passe ei uuendata.
2021. aasta esimeses pooles andis Hiina välja 335 000 passi ja seda peamiselt välismaal õppivatele üliõpilastele, äriinimestele ning välismaal tööl käimiseks. 2019. aasta samal ajal väljastatud dokumentide hulgast on see vaid kaks protsenti.
Samamoodi ei lasta riiki tagasi hiinlasi, kes on pikemat aega viibinud välismaal.
Reisiteemalistest foorumitest on jäänud kõlama mõte, et reisipiirangud lähevad ainult karmimaks.
Hiina turistide puudus mõjutab paljude riikide ja piirkondade – sealhulgas Euroopa – turismitööstust, kui ka tervet maailmamajandust.
Hiina karmistab pealinna Pekingi ja olulise sadamalinna Tianjini piiranguid ning kuigi vahepeal paistis, et olulist tööstuskeskust Shanghaid hakatakse avama, siis suurem osa linna elanikest ei saa tänaseni vabalt ringi liikuda.
Toimetas Karol Kallas