Prantsusmaa energiaekspert Fabien Bouglé osutas hiljutises intervjuus, et Euroopa tänaste energiaprobleemide taga pole mitte Ukraina sõda, vaid arutu üleminek taastuvatele energiaallikatele.
"2021. aastal toimunud Covidi järgne majanduslik taastumine leidis Saksamaal aset ühel ajal tuuleturbiinide elektritoodangu vähenemisega (2021. aastal miinus 14 protsenti). Selline olukord sundis Saksamaad jõuliselt suurendama oma gaasi- ja söeelektrijaamade toodangut, mis kasvatas plahvatuslikult fossiilkütuste nõudlust," vahendab ajalehes Le Figaro ilmunud Bouglé intervjuud uudisteportaal ReMix.
Energiaekspert on veendunud, et tänase autokütuse ja gaasikriisi taga pole mitte Ukraina sõda, vaid Euroopa üha suurem sõltuvus katkendliku varustuskindlusega taastuvenergeetikast.
"Probleem, et Prantsusmaad võivad tabada elektrikatkestused, ei alanud Ukraina sõjaga ja viimastel aastatel on RTE (Prantsusmaa ülekandevõrgu haldur), mis on EDFi (riiklik energiaettevõte) tütarettevõte, korduvalt hoiatanud elektrikatkestuste eest," rääkis energiaekspert intervjuus.
Tema sõnul on Prantsusmaa "investeerinud hullumeelse hulga raha taastuvatesse energiaallikatesse ja samal ajal jätnud riigi tuumajaamad hooletusse. Mille tulemuseks on korrosiooni tõttu mitmete reaktorite sulgemine. 2021. aastal oli riik veel elektrienergia eksportija, käesoleval aastal tuleb elektrit väga suures koguses sisse osta. Meie poliitikutel puudub pikema aja taha ulatuv visioon ja nad ei näinud saabuvat energiakriisi ette, kuigi see algas tükk aega enne Ukraina sõda. Selle tõttu oleme me täna absurdses olukorras, kus tuleb kaaluda elektrienergia normeerimist, mida pole juhtunud viimased 40 aastat."
"Presidendi otsus hakata taas tuumaenergiat toetama langes liiga hilja, et sellest mingit kohest kasu oleks. Kümme aastat oleme me teinud halbu valikuid, nagu näiteks Alstomi ja Arabella turbiinide maha müümine [Ameerika Ühendriikide General Electricule, mille kiitis heaks majandusminister Emmanuel Macron], me oleme märkimisväärselt panustanud katkendliku varustuskindlusega elektriallikatesse, nagu seda on tuuleturbiinid, kinni on pandud Fessenheimi tuumajaam, Prantsusmaal puudub energiapoliitika visioon ja hävitatud on energeetikatööstuse ekspertiis," rääkis Bouglé.
Fessenheimi tuumajaam suleti lõplikult peale 42 tegutsemisaastat 2020. aastal. 2015. aastal võeti Prantsusmaal vastu "energiaüleminek rohelise majanduskasvu heaks" nimeline seadus, milles nähti ette tuumaenergeetika suuremahuline asendamine taastuvate energiaallikatega. Fessenheimi tuumajaam oli nimetatud seaduse esimene "ohver". 2022. aasta presidendikampaania ajal sooritas Macron reaalsusega silmitsi seistes kannapöörde ja lubas presidendiks saades tuumareaktoreid juurde ehitada.
Bouglé sõnul tootis Prantsusmaa 2021. aastal 43 teravatt-tundi elektrit rohkem kui ise tarbis. Täna imporditakse Saksamaalt ja Belgiast 10 teravatt-tundi. Kui Fessenheimi jaam kinni pandi, mille süsinikuneutraalset elektrit müüdi ka naabritele, siis nüüd on Prantsusmaa Saksamaa söeelektri sõltuvuses.
Energiaekspert lisas: "Saksamaa näeb Prantsusmaa kasvavaid elektriarveid väga positiivses valguses, sest see tähendab, et Prantsusmaa ettevõtted on vähem konkurentsivõimelised. Mõned aastad tagasi ennustas Saksamaa Agoraenergiwende firmasiseses uuringus, et Prantsusmaa tuumaenergeetika taandumine tagab Saksamaa söeelektrijaamade konkurentsivõime. Tänaseks on see käes."
Kuna EDFi reaktorid on suhteliselt vanad, siis on viimasel ajal pidanud neid ka suurel hulgal hoolduseks seiskama. Käesoleval hetkel töötavad Prantsusmaa tuumajaamad 50 protsendise võimsusega, mis aitab kaasa energiakriisile nii Prantsusmaal kui selle naaberriikides.
"Kogu rohelisele energiale ülemineku paradoks on selles, et tuuleturbiinide ja päikesepaneelide energiatööstuse arendamine tähendab, et Prantsusmaa peab tagasi pöörduma fossiilkütustest toodetava elektri juurde."
Mida rohkem tuuleturbiine paigaldatakse, seda rohkem tuleb ehitada nende katkendliku elektrivarustuse tasandamiseks söe- ja gaasielektrijaamu, leiab energiaekspert. Tuumajaamasid ei ole võimalik vajadusepõhiselt kiirkorras käivitada või peatada.
"See on täielik illusioon, et me suudame oma sõltuvust fossiilkütuste energiast vähendada taastuvenergeetika arendamise abil," kinnitab Fabien Bouglé. "Väide, et tuuleturbiine ehitades vabaneme me Venemaa gaasi sõltuvusest, on selge valetamine."
Toimetas Karol Kallas