Kui anglosakside kangelasmüüti koletisi ja tuldpurskavaid lohesid küttivast Beowulfist on siiani peetud ajatuks klassikaks, siis Aberdeeni Ülikooli arust on tegemist loomade julma kohtlemist ning ableismi reklaamiva teosega.
Lisaks leiavad Aberdeeni Ülikooli tsensorprofessorid, et keskaegses müüdis on liiga palju "surma, verd ja toitumishäireid ning selles räägitakse koletistest," vahendab The Telegraph.
Kokku on Beowulfi ja teiste sarnaste sajandite vanuste kangelaseeposte-müütide juures üles loetud 30 ebasobivat teemat, mille hulgas on "vägivald", "ableism" (füüsiliselt heas vormis inimeste idealiseerimine) ja "loomade tapmine".
Beowulfi peetakse Inglise kirjanduse üheks alustalaks ja Aberdeeni ülikoolis õpetatakse seda moodulis "Kadunud jumalad ja peidetud koletised kelti ning germaani keskajal".
Beowulfi juurde on kursusel lisatud hoiatav tekst: "Käesoleval kursusel õpitavates tekstides esineb vägivalla, väljapressimise, loomade vastase julmuse või surma, intsesti enesetappu, otsese seksuaalse sisu … ableismi kujutamist
Henry Justice Ford: Grendeli ema tirib Beowulfi järve põhja, 1899. Pilt raamatust "Red Book of Animal Stories".
Beowulfi kujutatakse eeposes üliinimlikult tugevana, kes saab jagu koletisest Grendelist. Vana-inglise keeles kasutatakse Grendeli kirjeldamiseks sõna "unhælu", mis tähendab "nõtra" ja mille kohta mõned teadlased leiavad, et tegemist on looga, kus head füüsilist tervist seostatakse headusega ja nõtrust-vigasust kurjusega.
3000-realise eepose kangelane teeb koos oma teenija Wiglafiga otsa peale ka "tulemaole" (wyrm).
Aberdeeni Ülikool märgib mainitud eepose ja teiste keskaegsete tekstide juures veel ära, et "teotatakse jumalusi, roojatakse, esineb psühholoogilist vägivalda, valu, alkoholi kuritarvitamist, kurjuse sümboleid, musta maagiat, surma, verd ja toitumishäireid".
"Eriliselt igakülgset vägivalla (mõrvade, genotsiidi ja peresiseste tapmiste) kujutamist leiab Proosa-Eddast, Eyrbyggja ja Bárðari saagadest, Togail Bruidne Da Dergast ning Beowulfist."
Aberdeeni ülikool põhjendab vajadust hoiatuste järele: "Meie poolt pakutava hariduse juures on oluline, et üliõpilased puutuksid kokku riidu kiskuvate ja väljakutseid esitavate materjalidega ning me toetame iga inimese õigust ennast seaduse piirides vabalt väljendada. Samal ajal on ülikooli jaoks esmatähtis õpilaste vaimne tervis ja heaolu. Kaasamise vaimus on sellepärast kogu õpetajaskonna kohus anda üliõpilastele eelnevalt kursuste sisu osas teada, mis neid ees ootab, enne kui nad sellega kokku puutuvad, et nad oleksid valmis kõigeks, mis võib neile ahastust põhjustada."
Pühendunud katoliiklasest "Kääbiku" ja "Sõrmuste Isanda" autor John RR Tolkien on nimetanud "Beowulfi" ja Skandinaavia eeposeid oma fantaasialoomingu suurimateks mõjutajateks.
Toimetas Karol Kallas