Praegune energiakriis on poliitiliste valikute ja regulatiivsete otsuste tagajärg ning tekkinud olukorras ei ole midagi vääramatut, mida ei saaks muuta, nendib Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna juht Martin Helme.
"Ma tahan rõhutada, et see energiakriis, mis meil on, pole mingi paratamatu asi, see pole midagi ootamatut, mis juhtus, see ei ole midagi vääramatut, mille suhtes me midagi teha ei saa. See on selgelt poliitiliste valikute, otsuste ja regulatiivsete otsuste tagajärjel juhtunud asi. See on üks hiiglaslik rikkuse ümberjagamine, mis meil praegu toimub. Kõigilt inimestelt võetakse suur raha ära ja see läheb väikese kamba kätte, kes püherdavad mõnust," sõnas Helme ERR-ile antud intervjuus.
Ühtlasi ei ole Eestil ka energiatootmise puudujääki, mille tõttu peaks hind kõrge olema. "Eestis on peaaegu kahekordne nominaalvõimsus sellest, mis on meie tiputarbimine üldse olnud," tõdes Helme ja tema arvates peaks kõigepealt elektritootjad katma ära Eesti elanike ja ettevõtete vajadused ning siis alles müüma ülejäänud elektri väljapoole Eestit.
Eesti eratarbijatele ja ettevõtetele, mis on Euroopa mõistes enamasti väikeettevõtted, tuleks müüa elektrit börsiväliselt hinnaga 30 eurot MW, lisaks sellele tuleks kompenseerida Eesti Energiale riigieelarvest CO2 komponent. Sellise hinna juures on Eesti Energia ikka veel kasumis, kuna nende tootmisvõimsused on suuremad.
"Põlevkivielektri juures ei ole ühtegi põhjust, miks ta peaks kallim olema. Põlevkivi ei ole kallimaks läinud, palgad ei ole nii palju tõusnud, investeeringud on ammu tehtud, mis on vaja ära teha. Gaasihind ei puuduta kuidagi põlevkivielektri hinda," lisas Helme.
"Meie valitsuse ülesanne on hoolitseda selle eest, et meie inimestel, ettevõtetel oleks energia odav," lausus Helme ja osutas sellele, et mõistliku hinnaga elektrienergia on modernses ühiskonnas ja majanduses möödapääsmatu.
Toimetas René Allik