Prantsuse rahvuslik eetikakomisjon (CCNE) andis teisipäeval heakskiidu nn assisteeritud enesetapu seadustamiseks. Vastava seaduse peab vastu võtma parlament, kus konservatiivsete vaadetega saadikud on enesetapu seadustamise vastu, vahendab Austria ringhääling (ORF).
Varasemalt oli komisjon selgelt enesetapu seadustamise vastu, isegi kui see on abistatud ja luba oleks antud surmahaigustega inimestele.
2020. aastast on nn aktiivse surmaabi diskussioon Prantsusmaal taas päevakorras. Nii parlamendi konservatiivsed saadikud kui ka katoliku kirik on eutanaasia lubamise vastu, samas on presidendipartei La Republique en Marche enesetapu seadustamise poolt.
Prantsuse eetikakomisjon võttis küsimuse uuesti lauale 2021. aastal. Seni on Prantsusmaal olnud lubatud anda surmahaigele tugevaid rahusteid määral, mis ei surma.
Austrias on alates käesoleva aasta algusest uued reeglid nn surmaabiks. Nende kohaselt peab pika raske haigusega inimene, kes ei ole surmahaige või ravimatu haigusega inimene, kes tahab teha enesetappu, tegema kõigepealt notari juures testamendi. Sellele järgneb selgitav vestlus kahe arstiga, kellest üks peab olema palliatiivravi arst.
Mõlemad arstid peavad teineteisest sõltumatult kinnitama, et enesetappu sooritada tahtev inimene on otsustusvõimeline ja tahab vabatahtlikult sooritada enesetappu.
Toimetas René Allik