Euroopa peab oluliselt rohkem vähendama gaasi tarbimist, et talv üle elada.
Kui Euroopa oleks olnud koolipoiss, oleks ta istunud eelmisel nädalal oma esimesel testil Energy Savings 101. Ja oleks läbi kukkunud. Jaanuaris tuleb juba järgmine raskem katse, kirjutab Bloomberg.
Seda vaatamata sellele, et Vene gaasi on suudetud palju asendada. Samas gaasi säästmine on siiski oluline, sest tarned ei ole piisavad. Riigid püüavad keskmiselt tarbida 10-15% vähem gaasi, kusjuures Saksamaa on võtnud eesmärgiks koguni 20%.
Põhiküsimus on praegu selles, milline talv tuleb. Kui tuleb leebe temperatuuriga talv, siis ei ole säästmine probleemiks. Küll aga tekitaks peavalu külm talv, mille puhul ei pruugi ka säästmise korral varudest jätkuda. Paraku tekitab probleeme juba nn keskmine talv.
Kõrged gaasihinnad on sundinud ka tööstust gaasitarbimist vähendama. Mõnedel juhtudel, eriti keemiatööstuses, on tootmine seisma pandud.
Saksamaal näiteks tarbivad kodumajapidamised ja väikeettevõtted ligi 40% kogutarbimisest, mis on ka paljuski hooajaline. Kõige suurem tarbimise periood aastas jääb oktoobri keskpaiga ja märtsi keskpaiga vahele. Inimeste olmeharjumuste muutmine ehk vähema kütte ja sooja veega vabatahtlikult hakkama saamine on ennustamatu, mistõttu keegi oska prognoosida, milline saab tegelik tarbimine olema ja kas kokkuhoidu üldse tekib.
"Kõik gaasiküttega majade omanikud peavad järgmisel kahel aastal laskma teha küttetesti," sõnas Saksa majandusminister Robert Habeck Die Welt'i vahendusel. Eesmärk on optimeerida ühepereelamute, mitmepereelamute ja ettevõtete hoonete kütet. Kõik suuremad ettevõtted energiatarbimisega rohkem kui 10 GWh aastas on 1. oktoobrist allutatud kohustuslikele energiasäästumeetmetele. Nii tuleb valgustuses kasutada LED-lampe, optimeerida töökohal töötamist ja ventilatsiooni. Ühtlasi on ettevõtjad kohustatud vahetama välja ebaefektiivsed soojuspumbad.
Toimetas René Allik