Kõrged energiahinnad on pannud löögi alla paljud edukad tööstusettevõtted. Mitu ettevõtet on uksed juba sulgenud ja ohumärke tunnetavad teisedki.
Thermory Grupp on maailma suurim puitmaterjali termotöötleja, mis on aga energiamahukas tootmine. Seetõttu on ettevõtte kulud kordades tõusnud ja termopuidu hind on kerkinud, vahendab ERR.
"Tellimusi on nii-öelda ootele jäetud ja edasi lükatud. Et eks täna ongi olukord, et me näeme tootmises, et meil on väike langus," sõnas ERR-ile Thermory Grupi personalijuht Katri Jürine ja tõdes, et paljud kliendid on äraootaval seisukohal hindade edasise kujunemise osas. Ettevõttel on vähenenud ekspordimahud, käive ja kasum, mistõttu on tulnud ka inimesi koondada.
Ka Baltimaade suurim tööstuskontsern BLRT Grupp möönab sisendhindade olulist kallinemist. "Me oleme sunnitud tõstma hinda paraku ja loomulikult ka teised," nendib BLRT Grupi juhatuse nõunik Roman Vinartšuk. "Kui hinda ei tõsta, siis tuleb lihtsalt ettevõttel uksed kinni panna."
Sisendhindade tõusu tõttu on keeruline ka toiduainetetööstusel. Nii on näiteks piima hind poes kahekordistunud, kuid tootjad on ise raskustes. "Kes selle aasta osas kasumisse jääb, on teinud juba väärt teo. /…/ Ega toiduainetetööstuste kasumid ei ole olnud kunagi väga kiita, aga see aasta kindlasti jätab jälje negatiivses mõttes," lausus Nordic Milk juhatuse esimees Ülo Kivine.
Eesti töötlevas tööstuses vähenes tootmismaht kolmandas kvartalis kokku enam kui pooltes tegevusalades. Üle poole sellest langusest andis energiamahukas puidutööstus ja veerand metalltoodete tootmine. Järgnesid elektriseadmete ja toidu tootmine. Pilt aga läheb aina halvemaks.
"Prognoos euroala või kogu Euroopa, sealhulgas ka Põhjamaade majanduse kohta järgmiseks aastaks on halvem. See tähendab, et meie välisnõudlus nõrgeneb, kuna töötlev tööstus ekspordib ligikaudu kaks kolmandikku kogu käibest," kommenteeris Swedbanki peaökonomist Tõnu Mertsina, et tõsine probleem on Eesti ettevõtete konkurentsivõime langus. "Tööstusettevõtete hinnangul on nende konkurentsivõime nii Euroopas kui ka väljaspool Euroopat väga tugevasti kukkunud. See langus on isegi praegu sügavam kui see oli 2008-2009. Ja kui me paneme siia kõrvale Eestist eksporditud kaupade turuosa euroalal, siis see on sellel aastal päris kiiresti kukkunud."
Toimetas René Allik