Lapsed ja noorukid hakkasid koroonapandeemia ajal oluliselt rohkem telefonides ja teiste ekraanide ees aega veetma. Sellele osutab ligi 29 000 osalejaga tehtud uuring.
Pandeemia ajal tõusis ekraanide ees veedetav aeg ligi 52%, vahendab Austria ringhääling ORF. See tähendab, et päevas lisandus nn ekraaniaega 84 minutit pandeemiaeelsele keskmisele ajale, mis oli 2,7 tundi.
Seega veetsid lapsed ja noorukid pandeemia ajal ekraanide ees keskmiselt 4,1 tundi päevas. Kõige enam tõusis nn ekraaniaeg 12-18-aastastel, kes veetsid aega televiisori ees, arvutites, telefonides ja videomänge mängides.
Uuringu viis läbi Kanada Calgary ülikooli psühholoog Sheri Madigan koos oma uurimisrühmaga. Uuringuks kasutati 46 eelnevalt tehtud uuringu andmeid, mis olid kogutud Aasiast, Euroopast, Põhja-Ameerikast, Lõuna-Ameerikast ja Austraaliast. Uuringud hõlmasid 29 000 last-noorukit, kellest kõige vanemad olid 18-aastased ja keskmine osalejate vanus oli üheksa eluaastat. Poiste ja tüdrukute osakaal oli peaaegu võrdne.
Uuringu läbiviijad kutsuvad ühtlasi lapsevanemaid üles rääkima oma lastele ekraaniga seadmete mõistlikumast kasutamisest ja samuti tuleks planeerida laste päevadesse ekraanivabasid aegu.
Toimetas René Allik