Viru Keemia Grupi juht Ahti Asmann sõnas ERR-i intervjuus, et Euroopa Liit käitub energiapoliitikat tehes väga arusaamatult ja EL-i poolt plaanitavad sammud pigem süvendavad kriisi kui lahendavad seda.
„Täiesti ennustamatu on kõik," vastas Asmann saates „Esimene stuudio" ajakirjanik Johannes Tralla küsimusele, kuivõrd on ette näha energiaturul toimuvaid muutuseid olukorras, kus Ukrainas käib sõda, Hiinas on meeleavaldused ja Euroopa samal ajal tahab teha rohepööret. „Ainus, mida saab ennustada – kui maailma majandus jaheneb, siis nõudlus fossiilse kütuse järele langeb ja üldjuhul langeb ka hind. Täna näiteks räägitakse täiendavatest piirangutest Vene kütuse tarbimisele ja nafta hind langeb. Ei ole tegelikult loogikat." Maailmamajandus ei talu languses olles kõrgeid kütusehindasid ja need paratamatult langevad.
Asmann viitas ka sellele, et vaatamata sanktsioonidele Vene kütus siiski maailmaturul liigub. Seda ei veeta enam välja Läänemere kaudu, vaid teisi kanaleid pidi.
Rääkides Euroopa Komisjoni plaanist maksustada energiaettevõtete kasumid nn solidaarsuspanusena, mainis Asmann, et kindlasti ei alahindaks ta rumalate otsuste tegemise võimet Brüsselis. „Antud juhul küll Eesti valitsus seisis selle küsimuse eest, sest tegemist on selge maksuga ja seda proovitakse nimetada solidaarsuspanuseks. Põhiseaduse ja kõigega oleks see vastuolus, nõuaks Euroopas ühehäälsust ja nii edasi. Kogu see initsiatiiv – teed Euroopas energiapoliitikat, mis viib su probleemidesse ja siis maksustad neid väheseid, kes veel energiat toodavad," sõnas Asmann ja nentis: „Rohkem kontraproduktiivne annab olla."
"Ma arvan, et see on üleüldse ülimalt halb mõte ja lihtsalt selleks, et poliitikud oma vigu saaks kinni maksta, otsivad nad võimalust kedagi maksustada. Ühtegi [energiakriisi] juurprobleemi see ei lahenda, pigem süvendab," osutas Asmann.
Olulise probleemina tõi Asmann välja ka selle, et fossiilkütuste arendustele pangad enam laenu ei anna. „Põhimõtteliselt välistatud," tõdes Asmann. „Ja vähe sellest, me ei saa õli tootmist finantseerida." See omakorda tingib selle, et VKG tuleb seetõttu ümber struktureerida, eraldada põlevkivivarad muust tegevusest, et kliimaneutraalsele ärile oleks võimalik finantseerimist saada. Sellest tulenevalt on nad teinud ka esinduse Šveitsi, et olla lähemal finantseerimisvõimalustele.
„Ja ausalt öeldes väga kummaline olukord – meil on inimesed Eestis, meil on varad Eestis, me maksame makse Eestis ja siis me peame tegelema mingi juriidikaga, et mingi esindatus teha jurisdiktsiooni, mis on kellelegi kolmandale finantsinstitutsioonile arusaadav."
Asmann peab oluliseks ka seda, et riik võtaks tõsisemalt probleemide lahendamist, mis on tema enda tegevuse või tegevusetuse tõttu tekkinud. „Küll aga on küsimus, nagu Covidi ajal, et kui sa oled ise tekitanud olukorra ja probleemi, siis sa pead pakkuma ka lahenduse. Ma arvan, et energiakriis on meil mingis osas ise tekitatud. See, et Eesti energia hind on kõrgem kui Soomes või Skandinaavias, siin peame ikkagi peeglisse vaatama."
Toimetas René Allik