Ameerika Ühendriikide California osariigi reparatsioonide rakkerühm soovitab igale osariigi mustale inimesele 223 200 dollari suuruse "kahjutasu" maksmist.
Osariigi kuberneri Gavin Newsomi poolt ametisse määratud üheksaliikmelise rakkerühma sõnul peab osariik leidma 569 miljardit dollarit, et hüvitada mustadele elukoha ebõiglus. Hüvitis võib enne 2023. aasta juunis langetatavat lõplikku otsust olla veelgi suurem. Kuus ja pool protsenti California elanikest, ehk kaks ja pool miljonit inimest, on musta värvi elik peavad ennast afro-ameeriklasteks, vahendab Daily Caller.
"Tegemist on suurimate hüvitistega alates Ülesehitamise ajast. Selle tõttu me peame esitama jõulise kava, milles oleks palju võimalusi," kirjeldas mustade rahastamise kava rakkerühma liige, California Berkeley Ülikooli rassikapitalismi ja musta geograafia abiprofessor Jovan Scott Lewis.
Hüvitise saamiseks peab inimene tõestama, et ta on mustade orjade, või "vaba musta inimese, kes elas Ameerika Ühendriikides enne 19. sajandi lõppu", järeltulija. Rakkerühma hinnangul on peamised põhjused, miks mustadele tuleb hüvitisi maksta, diskrimineerimine eluasemega, massiline vangistamine, ebaõiglane vara konfiskeerimine, mustade ettevõtete väärtuse kahanemine ja mustade kehval tasemel tervishoid. Esimese hooga välja mõeldud summa, mis on hinnanguliselt kokku 569 miljardit dollarit ja 223 200 dollarit ühe musta kohta, katab ainult 1933ndast kuni 1977nda aastani toimunud elukoha diskrimineerimise.
Käesoleva aasta märtsis üllitas rakkerühm 500-sõnalise aruande, milles selgitati, miks orjade järeltulijatele peab maksma hüvitisi. Rakkerühm peaks uuesti saama kokku detsembri keskel. California seadusandjate kogul tuleb rakkerühma soovitused kas heaks kiita või tagasi lükata ja välja mõelda, kuidas hüvitisi oleks võimalik mustadele maksta.
Osa rakkerühma liikmetest soovitab, et hüvitamine võiks toimuda ülikooliõpingute rahastamise ja eluasemetoetuse vormis, teised nõuavad raha.
Inimestele ei meeldi hullumeelse rohesunni, suurlinnades valitseva kaose ja jõhkra maksupoliitika tõttu enam Californias elada ning ettevõtted ja elanikud põgenevad sealt. Osariigi maksutulu jääb 2021-2022 ja 2023-2024 majandusaastate jooksul 41 miljardi dollari võrra väiksemaks, mis tähendab 25 miljardi dollari suurust defitsiiti.
Toimetas Karol Kallas