Käesoleval aastal on tõusnud kõikide toiduainete hinnad, mis on esmakordne pärast taasiseseisvumist, teatab Eesti konjuktuuriinstituut.
„Niisugust hinnatõusu, kus kallinevalt eranditult kõik toidukaubad, pole varem olnud," sõnas ERR-ile konjuktuuriinstituudi juht Marje Josing. Kui kõrvutada tänavuse novembri hindu toidukauplustes aastatagustega, on erinevus märgatav, osutab aastakümneid toiduainete hindasid jälginud Josing.
Kõige enam on aastaga tõusnud teraviljade, toiduõli ja suhkru hind. Kui vaadata perekonna toidukorvi, siis on igapäevaste kulutuste kasvu taga kõige suurem osa lihatoodetel.
Euroopas on sealiha püsinud üsna soodsa hinnaga, mis ei ole samas hea uudis Eesti lihatootjatele. „Importliha on hästi palju sisse tulnud. Väga palju on kallinenud veiseliha, aga seda ostab Eesti inimene vähem. Inimeste toidukorvi on rohkem nihkunud kana- ja sealiha," märkis Josing.
Josingi sõnul on konjuktuuriinstituut hindade analüüsiga tegelenud 30 aastat ja niisugust pilti, nagu praegu, pole ta varem näinud, et ühe nädalaga võib sama asi kaupluses 50 protsendi võrra kallineda ja hinnavahed on poodides suured.
„Sama õli müüakse ühes poes kuue, teises poes kolme euroga. Tegelikult on jaeturg täiesti pea peale pööratud. Muidugi on toidu hinnad tõusnud aastaid /…/, aga sellist pilti, et hind tõuseb tundide ja päevadega, ei ole minu silmad varem näinud," lausus konjuktuuriinstituudi juht ja juhtis tähelepanu sellele, et kuigi toiduainete hinnad tõusevad ka mujal Euroopas, on seal hinnatõus väiksem.
Toimetas René Allik