Tehnoloogia- ja teadusajakirjanik David Zweig avaldas 26. detsembril esimese Covid-19 teemalise paljastuste lõime, millest selgub, et nomenklatuur soovis inimestestes tekitada nimetatud Hiina Rahvavabariigi päritolu haiguse ees ääretut hirmu ja valeteabeks kuulutati kõik, mis paanikat ei toetanud.
Zweig alustab säutsumist kolme järeldusega, kuidas Twitter aitas kaasa Covidi arutelu kallutamisele USA süvariigi soovitud suunas:
- Twitter tsenseeris teavet, mis oli õige, kuid ei sobitunud kokku USA valitsuse [hirmutamise] poliitikaga;
- Valas sopaga üle arstid ja eksperdid, kes ei olnud USA valitsuse Covidi poliitikatega nõus;
- Tühistas tavakasutajaid, sealhulgas neid, kes jagasid Haiguste Tõrje ja Ennetamise Keskuste (Centers for Disease Control and Prevention; CDC) "enda andmeid".
Kui varasemad paljastused näitavad, kuidas Twitter tegutses FBI allasutusena, juhindus oma töös salajastest mustadest nimekirjadest ja selle juhid kirjutasid sotsiaalvõrgu reegleid vastavalt oma poliitilistele eelistustele ümber, siis järgnev ülevaade puudutab Covidit.
Ameerika Ühendriikide valitsus sundis Twitterit ja teisi sotsiaalmeedia platvorme võimendama ühte ja peitma teist laadi Covid-19 puudutavat sisu.
Zweigi sõnul nõudsid nii Donald Trumpi kui peale teda tulnud demokraatide valitsuse ametnikud Twitteri juhtkonnalt otse, et need modereeriksid platvormi sisu vastavalt nende tahtmisele.
Kui Covid-19 hakkas levima, siis nõudsid valitsusametnikud näiteks, et Twitter varjaks paanikaostlemist (inimesed ostsid hirmuga poed esmatarbekaupadest tühjaks) puudutavaid sõnumeid. Kuid … selline poodide tühjaks ostmine leidis tõepoolest aset.
"Väärteabe" piiramise nõudmised ei puudutanud ainult Twitterit. Neil koosolekutel osalesid samuti Google'i, Microsofti, Facebooki ja teiste tehnoloogiaettevõtete esindajad.
Tehnoloogiaettevõtted jälgisid ja jagasid omavahel üldiseid suundumusi. Mõned ettevõtted kogusid küsitluste- ja teadusuuringute materjale. Need andmed söödeti ette Twitteri poliitikate jõustamise meeskonnale.
Kui Joe Bideni valitsus võttis Valges Majas võimu üle, siis ametnike üks esimesi kohtumisi Twitteri juhtkonnaga puudutas Covidi "väärteavet". Ametnikele valmistas muret "vaktsiine" saatev teave ja mõned kõrge lennuga süstivastaste kontod, mille puhul mainiti eraldi Alex Berensoni.
2021. aasta suvel väitis Biden, et sotsiaalmeedia ettevõtted "tapavad inimesi", kuna lubavad levida "vaktsiine" puudutaval väärteabel. Berensoni ligipääs oma kontole peatati mõni tund peale Bideni esinemist ja järgmisel kuul visati Twitterist jäädavalt välja.
Uue omaniku ajal üle vaadatud dokumendid näitavad, kuidas Valge Maja survestas Twitterit ja üritas otse ja korduvalt suunata platvormi tegevust.
Twitteri toonane USA poliitikate valdkonna juht Lauren Culbertson kirjutas, et valitsusametnikud olid "väga vihased", et Twitter pole eemaldanud kõiki nende soovitud kontosid ja nõudsid, et Twitter "teeks rohkem".
USA valitsuse surve tulemusel tühistas Twitter suure hulga arste ja valdkonna eksperte, kelle vaated ei ühtinud valitsuse sundnägemusega. Tsensuuri tulemusena jäid paljud õigustatud küsimused vastuseta ja avalik arutelu sai kannatada.
Zweig osutab kolmele tõsisele probleemile, mis kaasnes Twitteri Covidi sisu haldamisega: esiteks panid suure osa tsensuurist toime robotid, mida toetasid masinõpe ja kunstteadvus. Need on küll muljetavaldavad tehnoloogilised lahendused, kuid antud "nüansirikka" töö jaoks olid siiski liiga "jämedakoelised".
Teiseks kasutati sisu talitamiseks alltöövõtjaid, kes tegutsesid Filipiinidel [ja Eestis]. Neile anti sisu üle otsustamiseks abiks küll abistavad küsimused (otsustepuud), kuid ilmselgelt käis keerukate terviseteemade, nagu näiteks müokardiit ja maskide tõhusus, majandamine neile üle jõu, ning protsessi saatsid eksimused.
Kolmandaks vastutasid kõige eest Twitteri juhtkonda kuuluvad inimesed, kes jälgisid robotite ja otsusepuude (decision trees) ette antud sisu ja langetasid oma aruga otsuseid, milliseid teemasid võimendada ja mida/keda piirata. Zweig leiab, et nagu kõigile institutsioonidele kohane, saatis kogu protsessi inimeste endi ja kollektiivne kallutatus.
Covidi puhul oli kõik äärmiselt kaldu ametlike dogmade poole. Selle tulemusel kuulutati eriarvamused, mis olid küll tõesed, väärteabeks ja paljude arstide ning ekspertide kontod, kes edastasid teaduslikult tõestatud teavet, suleti.
Üheks näiteks on Martin Kulldorff, kes on Harvardi Meditsiiniülikooli epidemioloog. Tema konto suleti, kuna tema vaated olid vastuolus USA rahvatervisetööstuse ja pahempoolse ideoloogiaga ning pea kogu Twitteri meeskonna poliitiliste eelistustega.
Kulldorff kirjutas, et kõiki inimesi ei pea süstima, kindlasti mitte lapsi ja samuti pole seda vaja teha inimestele, kes on Covid-19 läbi põdenud.
Twitteri meeskond määras maailmakuulsa epidemioloogi arvamuse "valeteabeks", mis rikub ettevõtte "Covid-19 väärteabe poliitikat".
Selliseid näiteid leiab suurel hulgal, kus igati õige teave eemaldati, kuna see ei läinud kokku CDC eeskirjade ja nomenklatuuri vaadetega.
Näiteks sattus põlu alla kasutaja @KelleyKga, kes osutas ainult ametlikule teabele, et kui mitte arvestada vähke, südamehaiguseid, imikute äkksurmi, siis on Covid-19 tõesti 2021. aasta detsembris saabunud laine harjal kõige suurema arvu laste surmade põhjustajaks.
Selle postituse märkis esmalt ära robot. Peale seda hakkasid levima kasutajate pandud räsisildid (#; tattles), mida süsteemis määrati kasutajate tagasisideks. See omakorda tõi kaasa inimese sekkumise, kes vaatamata asjaolule, et säutsus osutati CDC andmetele, määras selle "eksitavaks".
Üldarst, kes kasutab nime @_euzebiusz, viitas teadusajakirjas Nature avaldatud teadusuuringule, milles näidati, et mRNA süstimisega käivad 16–39 aastastel inimestel kaasas nii südameatakid kui müokardiit.
Osutatud graafik loetavamal kujul:
Rhode Islandil tegutsev üldarst sai Twitteri alatise keelu, kuna jagas korduvalt "väärteavet". Üheks selliseks jagamiseks oli eelretsenseeritud teadusuuring, millest selgub, et gripp on lastele palju ohtlikum kui Covid-19 ja Covid-19 vastu süstimine põhjustab suuremat laste suremust kui gripi vastu süstimine.
See säuts kuulutati väärteabeks esmalt roboti ja peale seda Twitteri töötaja poolt, mis näitab, et valetama olid kallutatud nii algoritmid kui inimesed. Bostom sai oma konto tagasi alles vastu möödunud jõule.
Inimeste amokki jooksvale kallutatusele osutab ka järgneva president Donald Trumpi säutsu ümber puhkenud arutelu, milles ta kirjutab peale Covidist paranemist, et seda haigust ei ole vaja karta.
Zweig nimetab Twitteri töötajate arvamustevahetust "sürreaalseks", kuna Trumpi "ärge kartke" on väidetavalt Twitteri ametliku Covidi sisupoliitika rikkumine.
Twitteri endine usladuse ja turvalisuse valdkonna juht Yoel Roth pidi sellisele nõudmisele vastama, et "optimism ei ole väärteave".
Eelpool mainitud @KelleyKga'le selgitas Twitter oma käitumist, et nad modereerivad sisu, mis "võib suurendada viiruse ülekandumist".
Twitteri omanik Elon Musk lubas, et eelpool esitatud ülevaate taga olev säutsulõim on alles "sissejuhatus" ja uue aasta esimesel nädalal on tulemas jätkuosa, milles osalevad Harvardi, Stanfordi ja teiste institutsioonide juhtivad arstid ning teadlased.
Toimetas Karol Kallas