Slovakkia konservatiivne poliitik ja ühiskonnategelane Vladimir Palko kirjeldab, kuidas ühiskondi pahupidi pööravaid revolutsioone korraldatakse viimastel aastakümnetel kohtusüsteemi kaudu.
Kui te soovite läbi viia revolutsiooni ehk muuta ühiskonda selle viimaste osisteni ja keerata ühiskonna väärtused pea peale, siis on selleks kolm võimalust:
- Te relvastate enda ja oma sõbrad ning üritada saada võimule coup d'etat kaudu. Sedasi korraldasid oma vägivaldse putši enamlased 1917. aastal Venemaal. Sellise lähenemise varjupooleks on asjaolu, et ohtu seatakse enese elu.
- Teiseks lahenduseks on enne demokraatlikke valimisi kampaania tegemine, millega üritatakse saada suurem osa valijaid enda poolele. Valimiste järel saab parlamendis muuta seaduseid. Samas kõik poliitikud teavad kui keeruline on suunata avalikku arvamust.
- Viimased aastakümned näitavad, et kõige lihtsam lahendus revolutsiooni korraldamiseks on teha seda kohtusüstemi kaudu. Selleks piisab ainult väikesest grupist inimestest. Revolutsionäär võib olla isegi üksi. Kui riigi kõrgema kohtu liikmete seas on "oma inimesed", inimesed, kes mõtlevad revolutsionääri moodi, siis ollakse juba võitnud. Kohus langetab otsuse ja suurem osa kodanikest võib olla selle otsuse vastu, kuid nad ei saa sinna midagi parata. Sellist olukorda nimetatakse veel justiitsaktivismiks. Pisut vähem viisakad inimesed ütlevad selle kohta justiitsimperialism. Õigusliku aktivismi hälliks on Ameerika Ühendriigid.
Justiitsaktivism hakkas Palko sõnul levima 1960. aastatel.
Toimetas Karol Kallas