Scottish Power tunnistas, et 71 talle kuuluvatest tuuleturbiinidest olid ühendatud diiselgeneraatoritega, mis käitasid neid mehhanismide soojas hoidmiseks pärast võrguühenduse riket.
Scottish Power, mis kuulub omakorda Hispaania tuuleenergiaettevõttele, tunnistas, et tuulegeneraatorite soojas hoidmiseks külmal ajal tuli kasutada diiselgeneraatoreid. Allikas sõnas ajalehele Sunday Mail, et sellega kaasnes mitmeid keskkonna- ja turvalisusprobleeme.
„Šoti valitsus tahab teha meie maa välisinvestoritele atraktiivseks, kuna Euroopa lõikes on Šotimaa väga tuuline. Kuid see ei peaks tähendama, et sellega lubatakse saastada ka meie vett ja pinnast hüdraulilise õliga," lausus allikas.
„Inimesed peaksid olema teadlikud, et samal ajal, kui nende energiakulud tõusevad, ei toimi meie tuulepargid nii tõhusalt, kui meid on uskuma pandud," lisas allikas.
„Mis iganes põhjustel peab kasutama jäätumisprobleemiga turbiinide juures diiselgeneraatoreid – see on keskkonna mõttes arutu. Sellisel tasemel ebaausus kärbib meie nn rohelise valitsuse usaldatavust, kelle jutt nulltasemega CO2 emissioonist on erinev reaalsusest," oli olukorra suhtes kriitiline Šoti parlamendi liige Colin Smyth.
Detsembris mõjutas kaablirike 60 Arecleochi ja 11 Glenn Appi tuuleparkide tuuleturbiini, mistõttu ühendati nende taha jäätumise vältimiseks suured diiselgeneraatorid.
Turbiinide probleemide tõttu lekkis neist üle nelja tonni hüdraulilist õli, mis imbus pinnasesse. Samuti on väga palju probleeme turbiinide konverteri moodulitega.
„Turbiinid on regulaarselt vigade tõttu välja lülitatud ja tarbivad sageli rohkem voolu, kui seda ise võrku toodavad," mainis allikas ajalehele. „Samuti töötavad nad pikki perioode poole võimsusega, kuna pole saada varuosi."
Samal ajal, kui elektrihinnad Šotimaal on pikalt tõusnud, teenis Scottish Poweri juht Spaniard Ignacio Galan aastal 2021 töötasuna 11 miljonit eurot.
Scottish Power käitab Šotimaal 1183 tuuleturbiini.
Toimetas René Allik