Kevadel saab säilivustähtaeg läbi ligi 700 000-l doosil ja need tuleb maha kanda. Sõlmitud lepingute alusel on samas Eestisse saabumas veel vähemalt üle 1,3 miljoni doosi.
Terviseameti varudes oli eelmise aasta lõpu seisuga pea 1,6 miljonit vaktsiinidoosi, millest 700 000-l saab säilivusaeg läbi veebruarist maini. Pärast seda tuleb doosid maha kanda ja utiliseerida.
Terviseamet sõnul on vaktsiinitootjad kohati ka säilivustähtaegu pikendanud, kuid kas ja mil määral seda Eestis olevatele doosidele tehakse, amet ütelda ei osanud.
Ligi 390 000 doosi on antud ka tervishoiuteenuste osutajatele, terviseametil puudub ülevaade, kui palju neist on kasutatud või riknenud.
Juba sõlmitud ostulepingute alusel saabub veebruari lõpuks Eestisse veel 1,3 Pfizeri doosi ja ligi 78 000 Moderna doosi.
Kuna huvi vaktsineerimise vastu on drastiliselt vähenenud, siis on püüdnud Euroopa Komisjon tarnitavate dooside hulka vähendada, „kuid kokkuleppeni pole jõutud", vahendab ERR. Samamoodi ei soovi üle jäävaid vaktsiinidoose ka vaesemad riigid, kuhu varasemalt on doose annetatud.
Eesti on võtnud alates vaktsiinide turule tulekust kohustuse osta välja 6,8 miljonit doosi 97 miljoni euro eest. Seni on Eestisse jõudnud 4,6 miljonit doosi, millest on süstitud 2,1 miljonit doosi.
Toimetas René Allik