Helsingi Ülikool tegi eile teatavaks oma uued audoktorid ning teiste seas saab ülikooli usuteaduskonnalt audoktori kraadi ka põhiharidusega Rootsi kliimaaktivist Greta Thunberg. Tegemist on ülikooli kõrgeima tunnustusega.
Kirikuajaloo professori Tuomas Heikkilä sõnul on Greta Thunbergi (20) kliimaaktivismil usuteadusega paljugi ühist, sest usuteaduskond uurib inimkonna põhiküsimusi.
"Tänapäeva suurimad ohud – nagu kliimamuutused, looduse hävimine ja sõjad – on inimese tekitatud probleemid, mida püütakse lahendada sümptomite mõjutamisega. Kuid põhiküsimus on, miks on inimene nii rumal?" küsib Heikkilä.
Thunberg on Heikkilä arvates globaalselt parim näide inimesest, kelle tegevus põhineb põhjalikult uuritud infol.
"Samas püüdleb ta meie kõigi ühise hüvangu poole. Valides Greta audoktoriks, anname teada, et tahame olla sama vaprad ja mõjukad kui tema."
Usuteaduskonna Vana Testamendi eksegeesi professor Martti Nissinen ei karda, et audoktori kraadi väärtus langeb, kui seda antakse ilma akadeemiliste saavutusteta.
"Audoktori "väärikus" ei sõltu mitte tiitlist ja hierarhiast, vaid tegevuse asjakohasusest ja tulemuslikkusest," leiab ta.
Kokku annab Helsingi Ülikool oma kõrgeimaks tunnustuseks oleva audoktori kraadi 30 inimesele üle maailma. Näiteks pälvis ülikooli filosoofiateaduskonna audoktori kraadi ka Soome president Sauli Niinistö.
Eestlastest pälvis aga Helsingi Ülikooli usuteaduskonna audoktori kraadi Tartu Ülikooli usuteaduskonna kirikuloo professor Riho Altnurme. Tema sõnul oli see kahtlemata suur, kuid väga meeldiv üllatus.
Pidulik audoktori kraadide üleandmise tseremoonia leiab usuteaduskonnas aset 9. juunil. Ülikooli sõnul võtab Greta tunnustuse küll hea meelega vastu, kuid ei pruugi keskkooli lõpueksamite sooritamise tõttu tseremoonial osaleda.
Toimetas Martin Vaher